29 kwietnia 2012

Weronika postanawia umrzeć-Paulo Coelho


Tytył:Weronika postanawia umrzeć
Autor:Paulo Coelho

Ocena:+4/6Oficjalny opis ksiązki:

Umiera się na wiele sposobów: z miłości, z tęsknoty, z rozpaczy, ze zmęczenia, z nudów, ze strachu... Umiera się nie dlatego, by przestać żyć, lecz po to, by żyć inaczej. Kiedy świat zacieśnia się do rozmiarów pułapki, śmierć zdaje się być jedynym ratunkiem, ostatnią kartą, na którą stawia się własne życie. Weronika postanawia umrzeć bez wyraźnego powodu, bez żalu i bez patosu. Może dlatego, że gdy szukała łatwych rozwiązań, jej życie stało się mdłe, jak potrawa bez przypraw, pozbawione ziarna szaleństwa. A gdzie szukać szaleństwa, jeśli nie w domu wariatów, pośród tych, którzy obdarzeni nim zostali w nadmiarze? Weronika uczy się na nowo życia, poznaje siebie samą, zmartwychwstaje. Weronika chce żyć inaczej.

Moja recenzja:

Powieść ta wywarła na mnie ogromne wrażenie, byłam zachwycona sposobem jakim została napisana. Przedstawia ona różne zachowania ludzi, jak popadają ze skrajności w skrajność. Myślę, że nie jedna, niejeden z nas przeżył wiele podobnych chwil, co bohaterowie tejże książki. Być może my radziliśmy sobie z nimi lepiej, a może nie radziliśmy sobie w ogóle... Może nie jeden z nas miał myśli samobójcze, jednak nigdy ich nie doprowadził do skutku.... Może nie jeden z nas miał syndrom paniki, stał się schizofrenikiem..... Może wszyscy szukamy szaleństwa, może tak jak Weronice nudzi nam się nasze monotonne życie, może chcemy jakiejś zmiany. I właśnie taką zmiana dla Weroniki było targnięcie się na swoje życie, a jeszcze większą zmianą było to ze ją uratowano i umieszczono w szpitalu, bo tam diametralnie zmieniło się jej życie. Tam zaznała prawdziwej rozkoszy, poznała miłość swojego życia, poczuła czym jest prawdziwe życie, może nawet lepsze jest takie zwykłe, czasem nudne, ale życie, a to jakie ono jest leży tylko w naszej woli, jak my zdecydujemy takie ono będzie. Weronika odkrywa, że przez całe 24 lata swego życia nie zrobiła nic ciekawego, godnego uwagi, żałuje tego. Właśnie w szpitalu psychiatrycznym przypomina jej się jej dawne marzenie o zostaniu pianistką, tłumaczy je sobie tym ze jest szalona, ale to właśnie tak zmienia się jej życie, gdyż wreszcie postanowiła żyć pełnie, całkowicie, niczego się nie bać, nie wstydzić, kochać naprawdę i być kochana.Tytułowa bohaterka uczy się żyć na nowo, tak jakby zyskała nowe życie, a było tak faktycznie, dostała od losu drugą szansę, a chciała ją wykorzystać tym lepiej, że powiedziano jej, iż przeżyje nie więcej niż tydzień. Właśnie ta sytuacja doprowadziła do tego, że postanowiła zmienić swe postępowanie. Autor doskonale przedstawia, ze w obliczu śmierci ludzie bardzo się zmieniają, stają się innymi niż byli do tej pory.
Poza tym nie tylko Weronika pragnęła innego życia. Chcieli tego zarówno Zedka, Mari, jaki Edward. Każdy marzył o czym innym, chciał czegoś zupełnie innego, jednak wszystkich ich łączył ich pobyt w Villete, a także to, że pragnęli zmian w swoim życiu.

_______________________________________________________________

Uważam że ta książka jest godna polecenia.Mam nadzieję że blog Wam się spodoba i będziecie tu często wpadac.Kolejna recenzja juz niedługo.
4 komentarze:

 1. Bardzo podoba mi się twój blog.Bedę wpadać częściej.Co do recenzji jest wspaniała.Na pewno sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z Twoją opinią książka jest ciekawa i opowiada o tym co może spotkać każdego z nas.Powodzenia w pisaniu dalszych recenzji.Będę tu wpadać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa książka.Szczerze jeszcze jej nie przeczytałam ale mój stosik z ksiązkami już się kończy wiec jutro wybiore się do biblioteki i na pewno wypozyczę ta pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuje za zaproszenie.Na pewno wpadnę tu jeszcze nie raz.Spodobał mi się twój styl pisania recenzji.One są konkretne a nie zwykłe lanie wody jak to robią niektórzy.Naprawdę dobra robota.Czekam na kolejne recenzje.A co do ksiązki to na pewno ja przeczytam i dam znać co o niej myślę.

  OdpowiedzUsuń