21 września 2012

Charlotte Bronte-Shirley

Tytuł: Shirley
Autorka: Charlotte Bronte
Liczba stron: 640
Czas czytania: 4 dni
Wydawnictwo: MG

Ocena: +5/6

Moja recenzja książki:

Bardzo polubiłam książki autorstwa sióstr Bronte i z wielką chęcią sięgnęłam po kolejną książkę autorstwa Charlotte Bronte pod tytułem „Shirley”. Zanim przystąpiłam do jej lektury zastanawiałam się czy autorka udźwignie ten poziom jaki zaprezentowała w „Dziwnych losach Jane Eyre”.

Teraz odrobinę o fabule. Akcja powieści toczy się w XIX-wiecznej Anglii. Bohaterami są Robert Moore,Shirley Keeldar oraz Caroline Helstone. Shirley i Caroline to dwie przeciwstawne osobowości. Jedna jest skromna,miła i uczuciowa,natomiast ta druga jest silna i niezależna. Robert Moore jest młodym przedsiębiorcą. Sprowadza on do swojej fabryki maszyny co w oczach miejscowej ludności jest dowodem na to,że zabiera on im pracę. Naraża się on miejscowej ludności aż tak bardzo,że obawia się on o swoje życie. Pewnego dnia Robert Moore postanawia poślubić bogatą Shirley tylko po to aby ratować fabrykę. Jednak jego serce należy już do innej kobiety. Shirley również darzy uczuciem innego mężczyznę-ubogiego Louisa.

Jak zakończy się cała historia? Czy Robert uratuje fabrykę? Czy Shirley zwiąże się z miłością swojego życia? Czy Caroline znajdzie swą miłość? W kim jest zakochany Robert? Czy poślubi Shirley,po to aby uratować firmę? Jaką osoba tak naprawdę jest Shirley? Czy główni bohaterowie zaznają szczęście u osób które naprawdę kochają?

Odpowiedź na te i inne pytania możecie znaleźć sięgając po książkę autorstwa Charlotte Bronte pod tytułem „Shirley”.

Panna Kedlar stanowiła teraz niemały kontrast w stosunku do Caroline:w każdej fałdzie jej sukni i w każdym konturze jej sylwetki czaił się prawdziwy szyk.(...) Każdy szczegół jej garderoby pozostawał w doskonałej harmonii ze szczerym światłem jej oczu,z igrającym na jej ustach nieco kpiącym uśmiechem,z jej wyprostowaną postawą i pełnym lekkością krokiem.”

Książka bardzo mi się spodobała. Charlotte Bronte sprostała moim oczekiwaniom. Moim zdaniem „Shirley” jest odrobinę lepsza od „Dziwnych losów Jane Eyre”. Autorka przedstawia czytelnikowi ciekawy świat,pełny przeróżnych postaci i charakterów oraz pięknych opisów przyrody. Czytelnik będzie mógł poznać miłość,nienawiść oraz zazdrość. Całą historie poznajemy z perspektywy narratora który jest obserwatorem,nie znamy jego tożsamości. Dodatkowym plusem jest również to ,że narrator zwraca się chwilami wprost do czytelnika. Ciekawe postacie,których atutem jest zróżnicowanie charakteru to kolejny plus. Autorka ukazuje losy ludzi,którzy mimo tego że łączy ich miłość nie mogą być ze sobą ze względu na status społeczny,posiadany majątek,rodzinę z której pochodzą. Shirley walczy z przeciwnościami losu i nie poddaje się w walce o swoją miłość. Mimo tego że jest kobieta bogatą,niezależną i odważną,w środku skrywa swoje uczucia. Język Charlotte Bronte jest barwny,pełno w nim metafor i inny środków stylistycznych dzięki,którym miło i przyjemnie czyta się tę historię. Uważam,że książka jest naprawdę warta przeczytania. Nie brakuje tu odrobiny humoru oraz smutku. Czytelnik znajdzie tu wszystkie emocje: humor,smutek,radość,miłość,zazdrość,nienawiść,walka o własne szczęście i uczucia.

Podsumowując książka jest genialna. Polecam ją wszystkim fanom twórczości sióstr Bronte oraz tym którzy chcą zagłębić się w XIX-wieczny świat i poznać ciekawą oraz momentami wzruszająca historię. 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

 

6 komentarzy:

 1. Na mojej półce na razie na swoją kolej czeka "Agnes Grey", ale przypuszczam, że przypadnie mi do gustu, więc chętnie sięgnę po kolejne książki sióstr Bronte.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również po przeczytaniu losów Jane Eyre poczułam zainteresowanie twórczością sióstr Bronte. Po tę książkę sięgnę z pewnością!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z aurotką jak najbardziej powinnam się zapoznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. książkę mam w planach od dawna
  bardzo lubię tego typu książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, tak i jeszcze raz TAK! Chcę tę książkę :D

  OdpowiedzUsuń