8 września 2012

Paolo Mosca-Szewc papieża i inne opowiadania

Tytuł: Szewc papieża i inne opowiadania
Autor: Paolo Mosca
Liczba stron: 324
Czas czytania: 3,5 dnia
Wydawnictwo: Bernardinum

Ocena: +4/6

Moja recenzja książki:

Po książkę Paola Mosca pod tytułem „Szewc Papieża i inne opowiadania” sięgnęłam z nieukrywaną ciekawością i małą obawą. Bardzo rzadko sięgam po opowiadania,ale tym razem postanowiłam się skusić.

Książka jest zbiorem 70 opowiadań osób,które pracowały,pracują lub przebywają w bliskim gronie kolejnych papieży. Każda z tych siedemdziesięciu osób podczas rozmowy z autorem książki dzieli się swoimi doświadczeniami oraz życiem w Stolicy Apostolskiej. Podczas czytania tych opowiadań możemy zetknąć się z kucharzem,rzemieślnikiem,tytułowym szewcem,sprzedawcą, fotografem i zwykłym księdzem oraz przyjaznym biskupem. Każda z tych osób podczas rozmowy z Paolo Mosca ujawnia swój mały cud,którego doświadczyła dzięki wierze,modlitwie i pracy blisko papieża.

Anioły istnieją również na ziemi.”

Cała książka nie ma określonej fabuły. Jest to po prostu zbiór ciekawych i wciągających opowiadań.
Autor książki jest dziennikarzem i z każdą osób,której historię możemy poznać rozmawiał osobiście,a później skrupulatnie opisał. Jak wspomniałam na początku rzadko sięgam po opowiadania. Wolę przeczytać powieść,niż zbiór kilku historii. Jednak w tym przypadku muszę przyznać,że się nie rozczarowałam. Z każdą kolejną stroną, kolejnym opowiadaniem chciałam poznawać ludzi którzy pracują blisko papieża i ich historię. Wszystkie opowiadania są ciekawe i wciągające jednak jest kilka tytułów które najbardziej utkwiły mi w pamięci: „„Młodszy brat” Jana Pawła II”, „Na swoich barkach nosiłem czterech papieży”,”Dwie łzy Karola”, „Wiatr wiał jedynie wokół trumny Jana Pawła II”,”Jestem gotowy oddać życie za papieża”. Te opowiadania właśnie wywarły na mnie największe wrażenie i najbardziej utkwiły mi w pamięci.

Język autora jest prosty,barwny,zrozumiały dla każdego czytelnika. Książka chwilami przypomina wywiad z daną osobą. Cała książka bardzo mi się spodobała i na pewno jeszcze kiedyś powrócę do tych opowiadań. Czytelnik może spotkać się tu ze zwykłymi ludźmi,którzy kiedyś nawet nie myśleli o tym,że będą pracować dla Ojca Świętego lub będą mogli przebywać tak blisko Niego.

Podsumowując książka jest warta przeczytania. Nie znajdziemy tu wartkiej akcji,ale to zastępują nam prawdziwe historie zwykłych ludzi,które uważam,że warto poznać. 


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bernardinum.
 

4 komentarze:

 1. Książka może być dobrym źródłem poznania życia ludzi, którzy są najbliżej papieża. Widzę, że warto po nią sięgnąć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie przepadam za zbiorami opowiadań, także mówię pass :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Way cоol! Some very νalid pοintѕ!

  I аρpreciate уou penning this post plus the rest оf the website is also really goοd.
  Feel free to visit my site Extra Money

  OdpowiedzUsuń