30 listopada 2012

Tomasz Bochiński, Agnieszka Chodkowska-Gyurics-Pan Whicher w Warszawie

Tytuł: Pan Whicher w Warszawie
Autorzy: Tomasz Bochiński, Agnieszka Chodkowska-Gyurics
Liczba stron: 496
Czas czytania: 6 dni
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica

Ocena: +4/6

Moja recenzja książki:

 
Książka pod tytułem „Pan Whicher w Warszawie” to książka autorstwa Agnieszki Chodkowskiej-Gyurics i Tomasza Bochińskiego. Do sięgnięcia po nią skłonił mnie opis oraz to,że jest to kryminał historyczny.

Akcja powieści toczy się w ostatnich miesiącach 1862 roku. W tym czasie w Polsce panuje spokój zostaje odwołany stan wojenny. Do Warszawy na zlecenie cara przybywa dwóch angielskich policjantów. Jest to słynny Jonathan Whicher oraz Walker. Na miejscu okazuje się,że w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła krewna cara. Walker pracuje nad wcześniejszym zleceniem,zaś Whicher zostaje odwołany od spraw politycznych,a jego głównym zadaniem jest odnalezienie zaginionej żony wpływowego arystokraty. Dzięki pomocy inspektora Czernyszewskiego nasz główny bohater zaczyna zgłębiać tajemnice zagadki. Gdyby tego było mało okazuje się,że ktoś morduje i masakruje swoje ofiary tak aby nikt ich nie poznał.

Jak zakończy się cała historia? Czy Whicher odkryje kto stoi za tajemniczymi morderstwami? Czy odnajdzie zaginioną żonę wpływowego arystokraty? Czy będzie on musiał ryzykować swoje życie?
Jakie komplikacje czekają na niego podczas rozwiązania tej mrocznej zagadki?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w książce autorstwa Agnieszki Chodakowskiej-Gyurics i Tomasza Bochińskiego pod tytułem „Pan Whicher w Warszawie”.

Początkowo miałam mieszane uczucia co do tej powieści,jednak im bardziej zagłębiałam się w treść tym bardziej się do niej przekonywałam. Jak wspomniałam na samym początku jest to kryminał historyczny. Autorzy skonstruowali naprawdę ciekawą i wciągającą fabułę,a postać detektywa Whichera jest postacią autentyczną. Nie jest to wymysł autorów,ale postać realnie istniejąca, która miała identyczne zadanie jak to opisane w książce.

Oprócz Jonathana Whichera jako główną postać i ciekawą można wskazać Mikołaja Czernyszewskiego,który jest rosyjskim policjantem i z wielkim oddaniem poszukuje tajemniczego mordercy. Muszę przyznać,że podczas czytania tej książki nie da się nudzić. Akcja powieści trzyma do samego końca,a rozwiązanie zagadki pojawia się pod koniec książki co sprawia,że chcemy czytać więcej i więcej.

Dodatkowym atutem książki są ryciny znajdujące się między tekstem w książkach,a na początku każdego rozdziału możemy znaleźć kartkę z kalendarza. Wzrok przyciąga również ciekawa i tajemnicza okładka. Język powieści jest łatwy do zrozumienia,nie miałam tu żadnych kłopotów. Jeśli chodzi o korektę również nie znalazłam żadnych błędów.

Podsumowując książkę serdecznie polecam wszystkim miłośnikom kryminałów. Książka jest ciekawa i wciąga od samego początku. Od powieści nie można się oderwać. Osobiście uważam,że jest to odpowiednia lektura na chłodne jesienne i deszczowe dni.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica5 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo podobała mi się intryga oraz tło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka jest przepiękna, te kolory!!! Może nawet się na książkę skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Drobna uwaga: autorka nazywa się Chodkowska.:)
  A poza tym książka zapowiada sie ciekawie, tyle dobrych recenzji, że chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście nie zwróciłam uwagi na ten błąd. Dzieki za zwrócenie uwagi. Juz poprawiam :)

   Usuń
 4. Już niedługo i ja napiszę o tej książce kilka słów. Rzeczywiście jest tak dobra jak twierdzisz. ;)

  OdpowiedzUsuń