4 maja 2012

Egzamin dojrzałości-Lois Lowry


Tytuł: Egzamin dojrzałości
Autor: Lois Lowry

Ocena:5/6

Oficjalny opis książki:

 "Matura oznacza dojrzałość" - ile razy słyszy się te słowa podczas przemówień na rozdaniu świadectw w liceum.
Książka Lois Lowry zatytułowana "Egzamin dojrzałości" mówi nie tyle o wkraczaniu w dorosłe życie, jak o świadomości wyborów, o podejmowaniu trudnych decyzji, poszukiwaniu ścieżki dalszego życia.

Moja recenzja książki:

 ohaterkę powieści, Natalie Amstrong, rówieśnicy uważają za szczęściarę - ma wszystko o czym dziewczyna moze marzyć: kochającą rodzinę i chłopaka, urodę, inteligencję. Niedługo zacznie studia medyczne, aby zostać lekarzem, podobnie jak tata. Jednak wciąż nie daje jej spokoju pytanie "Kim jest moja biologiczna matka?". Postanawia ją odnaleźć. Dotychczasowe życie Natalie było szczęśliwe, dziewczyna nie chce tego psuć. Wie też, że nie może ot tak pojawić się z powrotem w życiu swej rodzicielki. Mimo wszystko wyrusza w podróż, która doprowadzi ją do odkrycia tożsamości matki. Nie prawdziwej - bo prawdziwa matka to taka, która spędza z dzieckiem każdą chwilę, pomaga w problemach, troskach. A biologiczna matka jest po prostu kobietą, która urodziła Natalie. I nic więcej. Bohaterka wie o tym, jednak rozpoczyna poszukiwania.
"Egzamin dojrzałości" mimo trudnego tematu tam poruszonego zawiera wiele humoru. Już sama postać babci Natalie sprawia, ze pojawia nam się uśmiech na twarzy. Zabawna historia o Kay Amstrong, matce Natalie, któr o świcie ubrana w prześwitującą koszulę nocną wkradła się do ogrodu sąsiadów, aby zerwać mlecze, a wracając napotkała zdziwionego mleczarza, potrafi doprowadzić do łez ze śmiechu. A prawdziwe łzy napływają do oczu podczas czytania rozmowy Natalie z biologiczna matką. Tę poruszającą książkę polecam każdemu, kto chce przeczytać powieść o dojrzałości, wkraczaniu w dorosłe życie pełne wyborów i związanym z tym podejmowaniem decyzji.
Serdecznie polecam tę książkę wszystkim nastolatkom.

 

5 komentarzy:

 1. Nie czytałam żadnej książki tego autora ale chętnie po nie sięgnę.Może zrecenzujesz jeszcze jakąś książkę o podobnej tematyce??

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się być ciekawa, poszukiwanie biologicznej matki... Ale nie jestem przekonana, czy dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest świetna, mysle że ci sie spodoba :)

   Usuń
 3. Tytuł odekwatny do dzisiejszego dnia:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być ciekawe chociaz ja żadko czytam książki oparte na prawdziwych historiach.Może kiedyś sie skuszę.Bardzo podoba mi sie twój styl pisania recenzji.

  OdpowiedzUsuń