1 maja 2012

Posłuchaj mnie...-Sarah Dessen


Autor: Sarah Dessen
Tytuł: Posłuchaj mnie...

Ocena:+5/6

Oficjalny opis książki:

Powieść dla młodzieży, poruszająca ważne sprawy molestowania i toksycznej przyjaźni, działająca jak ostrzeżenie i terapia. Jak nie bać się mówienia prawdy i zaufać najbliższym w obliczu problemów, które wydają się nie do rozwiązania?
Dorastająca Annabel przeżywa bodaj najtrudniejsze chwile w swoim nastoletnim życiu. Nikomu nie zwierza się ze swych kłopotów, a rodzice, zajęci bardziej drugą córką, dotkniętą anoreksją, nie widzą, że z Annabel dzieje się coś bardzo złego...

Moja recenzja:

 Książka totalnie mnie zaskoczyła. Pozytywnie. Przyznaję, że spodziewałam się typowej lektury dla nastolatek - przyjaciółki, chłopak i samorozwiązujące się problemy.
Główna bohaterka jest odrzucona i niezrozumiana. Odrzucona przez szkolne społeczeństwo, przekonane, że uwiodła chłopaka przyjaciółki. Niezrozumiana przez rodziców, których głowy zaprzątnięte są problemami jej starszych sióstr i którzy myślą, że jej wszystko układa się jak najlepiej. I teraz to, co mnie w książce zaskoczyło - autorka opowiada nam tę historię pokazując, że to wszystko jest winą głównej bohaterki. A robi to w najlepszy sposób, znakomicie ukazując jej charakter. Nie potępiamy Annabel, wręcz przeciwnie, kiedy czytałam książkę, przepełniona byłam jak najlepszymi uczuciami dla niej. Biedna dziewczyna, nienauczona, jak powiedzieć na głos, co ją boli.
Powieść świetnie pokazuje, w jaki sposób dziewczyna uczy się otwierać na ludzi, próbuje rozmawiać o swoich problemach. Jak stawia małe kroki próbując ogarnąć siebie, swój strach i swoje przeżycia.
Dodatkowym atutem jest "ocieranie się" bohaterki o problemy i sukcesy innych. Anoreksja środkowej siostry, wchodzenie w "prawdziwą dorosłość" najstarszej. Cudowne jest, że autorka nie poprzestaje na zaznaczeniu tych tematów, lecz rozbudowuje je, nadając im znaczenie nie tylko tła, ale równie ważnej "historii obok". Podobny efekt chciała uzyskać autorka "Pozłacanej rybki", jednak ona tylko dotknęła poważnych tematów, co dało uczucie niedosytu i wrażenie, że autorka wcisnęła te wątki na siłę, aby nadać swojej książce "większą głębię". Właśnie to sprawiło, że "Pozłacana rybka" trochę mnie rozczarowała.
"Posłuchaj mnie..." jest książką rewelacyjną. Naprawdę wciągającą, ciekawą i mądrą. Jedyny mój zarzut dotyczy nie powieści, ale polskiego wydawcy (Świat Książki, Warszawa 2007). Nie wiem, jak książka opisywana jest w innych krajach, ale opis z tyłu książki psuje lekturę. Zdradza bowiem pewien istotny fakt, który w powieści ujawniony jest dopiero na końcu. Można się go co prawda domyślić, ale uważam, że nie należało tego zdradzić.
 

6 komentarzy:

 1. Super bardzo fajna książka.Zapowiada sie niexle.Na pewno przeczytam jak tylko dostanę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawie ją przedstawiłaś, chętnie przeczytam. =)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki ale kiedy znajdę chwilę na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super recenzja.Powinnaś z kimś współpracować? Pisałaś gdzieś?Bardzo fajnie piszesz dobrze się to czyta,a co do książki to czytałam ja i zgadzam się z Tobą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moniś dziekuję ci bardzo za tak miłe słowa.Tak myślałam o jakies wspołpracy i napiałam na razie do 1 wydawnictwa ale chce aby mój blog najpierw sie roziwnął chce popracować nad pisaniem a potem dopiero pomyślę o głębszej współpracy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudowna ta książka. Czytałam ją 3 razy! Wielkie love :P <3
  Zapraszam na www.filozofkablog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń