9 maja 2012

Wilk-Katarzyna Berenika Mirczuk


Tytuł: Wilk
Autor: Katarzyna Berenika Mirczuk

Ocena: +5/6

Oficjalny opis książki:

Pierwsza powieść młodziutkiej 15-letniej autorki, uczennicy jednego z warszawskich liceów. Opowiedziana przez nią historia nawiązuje stylem do amerykańskiej literatury popularnej. Akcja powieści rozgrywa się gdzieś na prowincji, w miasteczku o wiele mówiącej nazwie Wolftown, a jej bohaterami są rówieśnicy autorki, grupa wyjątkowych uczniów miejscowej szkoły średniej. To, co wydarzyło się w ich dzieciństwie, pozostawiło na nich piętno i odmieniło całe ich życie. Odkrywają w sobie niezwykłe, wręcz nieludzkie cechy i umiejętności… Wydarzenia nabierają tempa, gdy w szkole pojawia się nowa uczennica, Margo Cook. Z tą nieśmiałą, choć pełną ukrytych talentów dziewczyną ściśle splotą się losy naszych bohaterów, a zwłaszcza tajemniczego Maksa Stone'a. To ona, zupełnie niechcący, sprowokuje swoim zachowaniem lawinę nieoczekiwanych zdarzeń.

Moja recenzja książki:

 
Wilk to książka niesamowita. Dawno nie czytałam czegoś, co aż tak by mnie wciągnęło. Miłym zaskoczeniem był też fakt, że autorką jest Polka.

Książka opowiada o szesnastoletniej Margo, która z Nowego Jorku przeprowadza się do tajemniczego i malutkiego Wolftown. Zmienia szkołę, otoczenie, a na dodatek tuż za domem ma ogromny las. Od pierwszej nocy w nowym miejscu zaczynają ją dręczyć dziwne sny o pełni i wilkach grasujących po lesie. W szkole zaprzyjaźnia się z Iv, dość szaloną Francuską, znaną głównie z tego, że do szkoły jeździ różowym garbusem. Szkolne życie Margo byłoby nudne i normalne, gdyby nie fakt, że na historii sztuki usiadła obok tajemniczego i małomównego Maksa. Zbieg okoliczności sprawia, że pisze z nim esej na ten przedmiot, chłopak coraz bardziej zaczyna ją intrygować. Wybuchowy charakter dziewczyny sprawia także, że Maks kilka razy ją ratuje albo przed zwykłym samochodem, albo przed zemstą cheerleaderek, czy Petera, któremu to Margo upiększyła twarz po tym, jak się do niej dobierał. To wszystko sprawia, że dziewczyna zakochuje się w Maksie, jak się okazuje ze wzajemnością. Niestety ciekawość Margo nie daje za wygraną, dziewczyna nie daje się zbywać zwykłymi wymówkami, zaczyna śledzić chłopaka, by dowiedzieć się, co tak naprawdę on i jego przyjaciele robią nocami w lesie…
Książka jest świetna. Nie mogłam się od niej oderwać. Po raz pierwszy także zdarzyło mi się płakać przy czytaniu… i to ze śmiechu! Bohaterka jest chwilami przezabawna, uroku dodaje jej nietypowy charakter i bardzo dobry gust muzyczny. Jedyny minus książki, to styl pisania młodej autorki – będąc nawet nie w połowie, człowiek zaczyna żałować, że kiedykolwiek wymyślono coś takiego jak wykrzyknik, ale za to akcja jest na tyle niesamowita, że książka nie może się nie podobać, zwłaszcza fanom wilkołaków.

8 komentarzy:

 1. Książka bardzo ciekawa sama ją niedawno przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam kolejne książki autorki, teraz pozostaje tylko nadrobić jej debiut. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. dziekuje za bardzo miłe słowa :) oczywiście również dodaje do obserwowanych. sliczny szablon. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka jest niesamowita.Bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie zapoznam się z książką chociażby wyrobić sobie własne zdanie o tych wykrzyknikach :))))

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę przypomina mi "wezwanie". Na razie nie sięgnę, ale może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. dziękuję za odwiedziny :) jeśli chodzi o książkę nie są to do końca moje klimaty, ale możliwe, ze przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. wydaje się naprawdę ciekawa, oby tylko trafiła jak najszybciej w moje łapki :)
  P.S. Z jakiego wydawnictwa jest ta książka?
  dzięki za odwiedziny, również dodałam się do obserwatorów :D

  OdpowiedzUsuń