9 maja 2012

Wywiad z wampirem-Anna Rice


Tytuł: Wywiad z wampirem
Autor: Anna Rice

Ocena:5/6

Oficjalny opis książki:

Louis de Pointe du Lac, arystokrata z Luizjany, opowiada dziennikarzowi o swojej podróży przez życie i nieśmiertelność. Zmieniony w wampira przez ponurego Lestata, wiedzie egzystencję, której nie rozumie i do końca nie akceptuje. Jedyną jego towarzyszką jest Klaudia -; ukochana kobieta zaklęta w ciele dziecka. Łączy ich chęć poznania podobnych sobie istot i zajadła nienawiść do wspólnego stwórcy -; Lestata. Nasyciwszy się zemstą, Louis i Klaudia wyruszają do Europy, by znaleźć swoje miejsce i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spotkany w Paryżu Armand wprowadza ich w społeczność wampirów. Wydana w 1976 roku pierwsza część "Kronik wampirów" to bestsellerowy debiut Anne Rice, który legł u podstaw całej jej kariery. 

Moja recenzja książki:

 Książka „Wywiad z Wampirem” opowiada o losach młodego wampira Louisa de Pointe du Lac, który udziela wywiadu młodemu dziennikarzowi. Zaczyna od czasów odległych, kiedy to jeszcze był śmiertelnikiem i miał plantację w Nowym Orleanie. Traci brata. Niespodziewanie w jego drzwiach pojawił się tajemniczy nieznajomy, który przedstawił się imieniem Lestat de Lioncourt. Nieznajomy oferuje mu układ: plantacja za życie wieczne. Louis przyjmuje propozycje.
Książka jest niesamowicie wciągająca. Została ogłoszona światowym bestsellerem a autorka próbowała powtórzyć sukces „wywiadu...” pisząc kolejne tomy „Kronik Wampirów”. Sukces nie został powtórzony, mimo to książki świetnie sprzedawały się w wielu krajach. Powieść została adaptowana. Film odniósł wielki sukces. Zagrały w nim wielkie gwiazdy światowego kina.
Książka miesza ze sobą gatunki horroru i dramatu psychologicznego. Ja bardziej zaliczyłabym ją do tego drugiego gatunku. Scen rodem z horroru znajdziemy tam mało, chyba, że ktoś boi się trumien, wampirów i śmierci. Do dramatu zaliczam ją ponieważ znajdujemy tam dużo scen pokazujących uczucia, tęsknotę, żal oraz nieodżałowane wyrzuty sumienia. Wgłębiamy się w psychikę głównego bohatera, który jest zmęczony wampirzą egzystencją. Wie, że jedyne czego wtedy pragnął to śmierć. Wampirowi wydaje się, że udzieleniem wywiadu odkupi winy...
Powieść adresowana jest do nieco starszych oraz dorosłych czytelników. Jednakże książka, która na początku w ogóle do mnie nie przemawiała stała się dla mnie ulubioną lekturą. Jeżeli raz sięgnie się po którąś z części wampirzych kronik, będzie się chciało czytać wszystkie bez chwili wytchnienia. Moja ocena to 10/10, bo tylko na taką ta powieść zasługuje. 4 komentarze:

 1. Oglądałam film jaki powstał na podstawie tej książki. Niestety styl Anny Rice mi nie odpowiada i nie lubię jej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja wręcz przeciwnie jestem jej zwolenniczką.Książka świetna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od bardzooooo dawna chcę przeczytać, a po twojej recenzji to już gnam do biblioteki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Och, "Wywiad z wampirem" już od dawna czeka u mnie na półce na swoją kolej. Ekranizację oglądałam setki razy i dalej będę oglądać, bo uważam, że to jeden z najlepszych filmów o wampirzej tematyce. :)

  OdpowiedzUsuń