2 maja 2012

Zaćmienie-Stephanie MeyerTytuł: Zaćmienie
Autor: Stephanie Meyer

Ocena: 5/6

Oficjalny opis książki:

 Czwarty tom sagi Zmierzch. Czym zakończy się rok oczekiwania, marzeń, rozterek, lęków Belli? Czy rozdarta między uczuciami do wampira i wilkołaka nastolatka zdoła któregoś z nich wybrać? Czy zdecyduje się na mroczną, ale pociągająca egzystencję nieśmiertelnego wampira, czy też zwalczy miłość do Edwarda i zdecyduje się pozostać zwykłym człowiekiem? Czy ten romans skończy się ślubem? I jakie będą jego konsekwencje? 

Moja recenzja książki:

 Trwają przygotowania do ślubu Belli z wampirem Edwardem. Jacob, który jest zakochany w dziewczynie, nie mogąc tego znieść, odchodzi. Jednak pojawia się w dniu ślubu młodych. Dodatkowy problem pojawia się, kiedy Bella zachodzi w ciążę. Nie było to normalne dziecko, Edward był zrozpaczony. Wampir staje się spokojniejszy, kiedy zaczyna slyszeć myśli dziecka. Wie, że ono kocha swą matkę, jednak to nie zmienia faktu, że życie Belli jest w wielkim niebezpieczeństwie. Cała rodzina Cullenów prosiła dziewczynę o usunięcie ciąży. Jednak ona nie chce o tym słyszeć. Nie chce też słyszeć o tym, że nie przeżyje porodu. Nie przyjmuje do wiadomości faktu, że to "dziecko" łamie jej kości.
Jak potoczą się sprawy? Czy Bella przeżyje? Na jakie poświęcenie zdobędzie się Edward, by uratować ukochaną? Kim jest Renesmee i czym się wyróżnia? Dlaczego dojdzie do spotkania z rodziną Volturi? Czyja strona zwycięży, jak Bella poradzi sobie ze swoim darem? Dlaczego Alice opuściła rodzinę, czy naprawdę zrobiła to na zawsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tej oto czwartej części sagi. Zachęcam do przeczytania, książka jest naprawdę niesamowita. Jak i poprzednie tomy, także i ta część trzyma czytelnika w napięciu. Czyta się ją jednym tchem. Szczególnym urozmaiceniem jest księga pisana oczami Jacoba. Po raz pierwszy możemy się dowiedzieć, co on czuł, jakie odczucia nim kierowały oraz co powodowało, że postąpił tak, a nie inaczej.
Dowiemy się także paru faktów z życia pięknej Rosalie, która, jak wszystkie wampiry, skrywa mroczną tajemnicę. A jakie niezwykłe umiejętności posiądzie Bella? Nie mogę wam więcej zdradzić, przekonacie się sami, czytając czwarty tom sagi Zmierzchu.
"Świt" to jedna z ciekawszych pozycji, jakie powinny zagościć w twojej biblioteczce. To nieprawda, że saga jest sztuczna, bo przecież miliony sprzedanych egzemplarzy i również tylu fanów Zmierzchu o czymś świadczą, prawda?
Osobiście uważam "Przed świtem" za jedną z lepszych, jak i nie najlepszą z wszystkich części całej sagi. Interesujące zwroty akcji, ciekawy klimat oraz dobrze rozwinięty wątek sprawiają, że ksiązkę tą czyta się praktycznie jednym tchem. Jedyne, co mi się nie spodobało, to zbyt krótka ilość dialogów, słabo wyjaśnione niektóre tematy podczas starcia z rodziną Volturi, oraz zbyt krótkie zakończenie. Ale to jedyne, prawie nieistotne mankamenty tego tomu. Ja i tak uważam, że to najlepsza z wszystkich czterech książek.


2 komentarze:

  1. Zmierzch to moja ulubiona saga.Czytałam ją kilka razy i za każdym razem byłam zauroczona.Cieszę się że zrecenzowałaś tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety Zmierzch mnie skutecznie zniechęcił do całej sagi:(

    OdpowiedzUsuń