11 maja 2012

Żegnaj na zawsze-Anna Onichimowska

Tytuł: Żegnaj na zawsze
Autor: Anna Onichimowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Ocena:+4/6

Oficjalny opis książki:

Kontynuacja popularnej powieści dla młodzieży "Samotne wyspy i storczyk".
Narratorką drugiej części cyklu autorstwa Anny Onichimowskiej jest Ewa, dziewczyna Maćka. Tym razem to ona musi zdecydować, czy ważniejsza jest dla niej kariera modelki w Paryżu, czy rodzina, chłopak i studia w Warszawie. Bez względu na to, jakiego dokona wyboru, praca i wakacje we Francji są dla niej prawdziwą lekcją dorosłości.
Anna Onichimowska jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej uznanych polskich autorek książek dla dzieci i młodzieży. Jej utwory były tłumaczone na angielski, włoski, francuski, niemiecki, chiński i koreański. Powieści Anny Onichimowskiej cieszą się nie tylko niesłabnącym powodzeniem u czytelników, lecz także dużym uznaniem krytyki literackiej.
W jej książkach poruszane są palące problemy młodzieży, takie jak pierwsze doświadczenia seksualne, narkotyki, ale i nieporozumienia z rodzicami oraz wybór drogi życiowej. 

Moja recenzja książki:

 Książka pt: Żegnaj na zawsze Anny Onichimowskiej to kontynuacja popularnej powieści dla młodzieży „Samotne wyspy i storczyk”. Przyznam szczerze, że pierwszej części cyklu nie czytałam, ale Żegnaj na zawsze wciągnęła mnie już od pierwszego zdania. Pewnie dlatego, że jest po prostu świetna; styl autorki jest lekki i od razu utożsamiłam się z narratorką, poza tym ze względu na wielość zgrabnie powiązanych ze sobą zdarzeń, zaskakujące zwroty akcji, realizm, doskonały psychologizm postaci  i ciekawe przemyślenia głównej bohaterki.
Ewa jest maturzystką, którą - jak każdą dziewczynę w jej wieku -  czekają ważne życiowe wybory, które zaważą na jej przyszłości. Chłopak, rodzina, przyjaciółka, studia, praca, wyjazd do Paryża aby spróbować sił w modelingu... Podjęcie decyzji nie okazuje się łatwe: trzeba odpowiedzieć na wiele pytań, starać się przewidywać, walczyć z własnym słabościami, aż wreszcie wziąć odpowiedzialność za swoje wybory. Ale czy koniecznie trzeba wybierać? Czy nie można mieć wszystkiego?...
Wspaniale napisana powieść w której każda z nas odnajdzie analogie do własnego życia. Mimo że nie wszystkie miałybyśmy szansę (i odwagę!) na pracę modelki w Paryżu, sytuacja jest tak nakreślona że można ją przyłożyć jak ramkę do wielu podobnych historii. Dlatego książka pt: Żegnaj na zawsze jest nie tylko ciekawa i jakaś taka swojska, ale i pouczająca. Pomoże zrozumieć wiele rzeczy. I skłania do przemyśleń... A zakończenie zaskakujące. Przynajmniej dla mnie. Z resztą... same się przekonacie. Bardzo gorąco polecam!

 

12 komentarzy:

 1. Książkę czytałam juz jakiś czas temu i równiez bardzo mi sie podobał.Uważąm że jest lepsz niż i tom cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Onichimowską lubię za "Hera, moja miłość" i kontynuacje. Chętnie zapoznam się z jej innymi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako że jest to kontynuacja, na razie nie sięgnę. Ale w późniejszym czasie, czemu nie? :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam autorki tej książki i pewnie sama z siebie bym po nią nie sięgnęła, ale recenzja brzmi zachęcająco :) Może się na nią skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chociaż zazwyczaj omijam takie książki szerokim łukiem, fraza "modeling w Paryżu" mnie zaintrygowała. Z chęcią sięgnę przy okazji! :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już parę lat temu, podobnie jak i pierwszą część. Obie mi się bardzo podobały :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Tej autorki czytałam "Hera moja miłość" oraz jej kontynuacje, "Lot komety". Rzeczywiście Onichimowska potrafi doskonale władać językiem, dzięki czemu wciąga czytelnika w stworzony przez siebie świat. Myślę, że ta książka pewnie też by mi się spodobała, ale mimo wszystko nie mam obecnie ochoty na powieści obyczajowe. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To zdecydowanie nie jest książka dla mnie, i ocena nie powala.
  Dziękuję za miłe słowa i dodanie się do obserwatorów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. powieści dla młodzieży już raczej nie biorę. Ostatnio przekonałam się, że chyba juz jestem na nie za stara :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam tę serię! Fajnie, że napisałaś recenzję, bo jeszcze z żadną się nie spotkałam:) Polecam „Samotne wyspy i storczyk”, bo to moja ulubiona z cyklu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety nie czytałam, ale czuje się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydaje się interesująca;) Ku mojemu zdziwieniu ta książka znajduje się u mnie w bibliotece w dziale dla dorosłych - więc chyba po nią sięgnę. Ale najpierw - pierwsza część;)

  OdpowiedzUsuń