11 czerwca 2012

Córka kata-Oliver Potzsch


Tytuł: Córka kata
Autor: Oliver Potzsch
Wydawnictwo: Esprit
Liczba stron: 460

Ocena: -5/6

Oficjalny opis książki:

Krótko po zakończeniu wojny trzydziestoletniej w bawarskim Schongau dochodzi do serii brutalnych morderstw na dzieciach.  Na ciałach ofiar wytatuowane są czarnoksięskie symbole – mieszkańcy miasta widzą w nich dzieło Szatana.  Rozpoczyna się polowanie na czarownice. Akuszerka, Marta zostaje oskarżona o konszachty z diabłem i uznana za morderczynię, jednak kat, który ma za pomocą tortur wymóc na niej zaznania, nie wierzy w winę kobiety. Razem z córką Magdaleną i miejskim medykiem Simonem prowadzi śledztwo na własną rękę. Trop prowadzi bohaterów przez ponury labirynt dzielnic biedoty, wygodne salony miejscowej elity i tajemnicze lochy z czasów ostatniej wojny. Czy Jakub Kuisl będzie zmuszony w majestacie prawa zamordować niewinną kobietę? Ile jeszcze dzieci będzie musiało zginąć, żeby przerażająca prawda wyszła na jaw? 

Moja recenzja książki:

 
Akcja książki rozpoczyna się po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. Autor książki „Córka kata” przenosi nas do siedemnastowiecznego miasteczka o nazwie Schongau i wtajemnicza w życie rodziny katowskiej.

Jakuba Kuisla poznajemy gdy ten ma zaledwie 12 lat i jako mały chłopiec pomaga ojcu , jednocześnie przyuczając się do zawodu kata. Następnie główny bohater ukazany zostaje nam 35 lat później. Akcja właściwa książki rozpoczyna się 24 kwietnia 1659 roku. Jakub Kuisl jest już dojrzałym mężczyzną i pełni służbę jako miejscowy kat. Ma 3 dzieci: córkę Magdalenę oraz bliźniaków Barbarę i Georga. Życie w miasteczku toczy się spokojnie aż do dnia w którym to z rzeki zostają wyłowione zwłoki małego chłopca z wytatuowanym znakiem-fioletowym kołem zakończony krzyżem. Ludzie w miasteczku są przekonani , że ten znak to sprawka czarownicy i tu pada oskarżenie na Martę Stechlin , miejscową akuszerkę. Kobieta zostaje uwięziona w więzieniu i grozi jej spalenie na stosie. W winę Marty wierzą wszyscy z miasta z wyjątkiem kata Jakuba Kuisla,jego córki Magdaleny i miejscowego medyka Simona Fronwiesera. Kat za wszelką cenę wraz z córką i medykiem stara odnaleźć się tajemniczego mordercę dzieci i rozwiązać całą zagadkę do końca , aby uchronić miasteczko od niepotrzebnej hańby.

Czy miejscowemu katu uda się rozwikłać zagadkę tajemniczych zabójstw dzieci? Czy uda mu się uwolnić Martę z więzienia i oczyścić jej imię? Ile jeszcze dzieci będzie musiało zginąąć? Jaką zagadkę kryje w sobie miasto Schongau?

Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć sięgając po książkę Olivera Potzscha pod tytułem „Córka kata”.

Powieść czytało się znakomicie. Autor wspaniale ukazał realia dotyczące wojny trzydziestoletniej. Książka spodoba się osobom , które lubią czytać książki historyczne,kryminalne i razem z bohaterami chcą rozwiązywać zagadki kryminalne.  Autor bardzo precyzyjnie opowiada o takich tematach jak: polowanie na czarownice, tajemne przejścia podziemne, siedemnastowieczna medycyna, układy panujące w ówczesnym społeczeństwie oraz o hierarchii społecznej i biedzie. Cała historia jest przedstawiona w sposób bardzo autentyczny. Można się tego było spodziewać po autorze , gdyż on sam jest potomkiem Kuislów , którzy byli najsłynniejszą dynastią katów w Bawarii. Jedynym minusem , który znalazłam w książce to akcja , która rozwija się w wolnym tempie. Muszę przyznać , że czasem zdarzyły się autorowi dość przydługie opisy przyrody,miasteczka ,które dla niektórych mogą być nużące.

Autor bardzo wyraźnie i realistycznie opisuje również tortury i akty śmierci, które dokonywane są przez kata. Podsumowując książkę serdecznie polecam osobom lubiącym powieści historyczne i kryminalne ,lubiące rozwiązywać zagadki wraz z bohaterami powieści oraz lubiącym nutkę tajemnicy.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Esprit.
 ______________________________________________________________

Krótkie przypomnienie.Można jeszcze zgłaszać się do wygrywajki.Zgłoszenia przyjmuję do 13.06.12. Wszystkich serdecznie zachęcam do brania udziału i życzę powodzenia.

16 komentarzy:

 1. Jedna z lepszych książek jakie czytałam super.Fajna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wciągająca, właśnie skończyłam ją czytać, więc zapraszam za kilka dni do mnie na recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie - właśnie zgłosiłam się na 100 obserwatora - powinnam dostać nagrodę :P A tak na serio cieszę się, że tu jestem, od tej pory masz we mnie czytelniczkę.

  Pozdrawiam,
  Angelika z http://zrecenzujemy.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przykro mi ale to nie moje klimaty - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka i mnie zauroczyła:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka super jestem oczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę dopisać do mojej listy! :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Za powieściami historycznymi nie przepadam, ale za to zagadki kryminalne rozwiązywać lubię, a autentyczni bohaterowie dodatkowo mnie zachęcają, chyba się skuszę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. i kolejna pozycja na którą poluję ^^
  w swoim czasie na pewno zagości na mojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też ją niedawno czytałam i również mi książka przypadła do gustu, ale momentami troszeczkę wlekła się fabuła. No i tytułu nie mogłam zrozumieć... :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z pewnością przeczytam, bo mam od jakiegoś czasu nie małą ochotę na nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka w moim typie, więc na pewno któregoś dnia po nią sięgnę :)

  Pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Super książka cieszę się że i tobie się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 14. bardzo chcę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 15. Może jednak sięgnę :) Widzę wiele pozytywnych opinii.

  OdpowiedzUsuń
 16. Na tę książkę mam chętkę już od jakiegoś czasu, ale jak dotąd nie spotkałam jej w bibliotece, a fundusze, jak na razie, nie pozwalają mi na jej zakup. Mam nadzieję jednak, że jak najszybciej będzie mi dane ja przeczytać! : )

  OdpowiedzUsuń