12 czerwca 2012

Dotyk mroku-Dorota Wieczorek

Tytuł: Dotyk mroku
Autorka: Dorota Wieczorek
Liczba stron: 300
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Ocena: 5/6

Oficjalny opis książki:

Jacek ma 15 lat, mieszka w Gdańsku i dałby wiele, żeby być zwykłym gimnazjalistą… Wcale nie chce zostać czarodziejem, jednak jako siostrzeniec jednego z największych magów musi wprawiać się w tym fachu. Nie chce też widzieć mroków – ukrytych przed wzrokiem zwykłych ludzi – ani tym bardziej z nimi walczyć.
Chłopak posiada jednak ogromną, niezrozumiałą dla niego i otoczenia moc, która początkowo objawia się wywoływaniem burz czy nieprzewidzianych eksplozji, a z czasem wciąga go w wir dramatycznych wydarzeń.
Jacek będzie musiał stanąć do walki z mrokami – złowrogimi sługami zagadkowej siły nazywającej siebie Ciemnością, rosnącej w potęgę w podziemiach Góry Gradowej, gdzie wydobywana jest najpotężniejsza magiczna substancja na Ziemi i gdzie kryje się rozwiązanie zagadki Wielkich Czarodziejów, legendarnych kosmicznych wędrowców i przodków wszystkich magów. A gra toczy się o najwyższą stawkę…

Moja recenzja książki:

 
Głównym bohaterem książki pod tytułem „Dotyk mroku” jest 15-letni Jacek Gawęda mieszkający w Gdańsku. Chłopiec nie jest jednak normalnym nastolatkiem jak to by się z pozoru mogło wydawać. Jako jeden z nielicznych w mieście posiada magiczną moc nad którą uporczywie stara się zapanować. Oprócz magicznej mocy posiada on również dar widzenia świata magicznego tak zwany „WZROK”. Chłopiec nie może poradzić sobie z otaczającą go magią i z pomocą przychodzi mu jego wujek. Dodatkowym problemem dla Jacka jest fakt że widzi on mroki, sługów ciemności.
Główny bohater nie lubi magii, czarów i przymusu nauki, który narzucił na niego wuj. Życie Jacka toczy się normalnym, stałym rytmem aż do dnia ,w którym niespodziewanie czyta on ogłoszenie o zaginięciu rusałki. Chłopak decyduje się na bardzo odważny krok w swoim życiu, który spotka się z dezaprobatą jego wuja. Jacek postanawia ruszyć do Królestwa Mroków, aby odnaleźć i uwolnić rusałkę. W jego niebezpiecznej przygodzie będzie towarzyszył piorun kulisty Robert i magiczny koń świętego Elma.

Jak zakończy się ta podróż? Czy Jackowi uda się ocalić życie niewinnej rusałki? Czy uda mu się pokonać mroki? Czy cały i zdrowy powróci na ziemię? Co stanie się z jego matką i przyjaciółmi?
Czy wuj zaakceptuje decyzję chłopca? Czy Jacek przekona się do magicznych mocy?

Tego wszystkiego i innych ciekawych faktów dowiecie się sięgając po książkę Doroty Wieczorek pod tytułem „Dotyk mroku”.

Książka spodobała mi się i muszę przyznać , że nawet mnie wciągnęła. Czyta się ją dosyć szybko , ponieważ autorka używa prostego języka i książka posiada dość dużą czcionkę. Zaletą książki są bohaterowie , którzy są normalni, wiarygodni i bardzo przyjaźni. Dodatkowym plusem powieści są retrospekcje , które przewijają się zgrabnie przez treść książki. Autorka wprowadza czytelnika w świat magicznych stworzeń z czego każde z nich jest bardzo dokładnie opisane. Do gustu przypada również sama grafika książki, zarówno okładka jak i wnętrze.

Uważam, że autorka stworzyła bardzo ciekawy świat i bardzo wyrazistych bohaterów. Z łatwością przeplata ona opis współczesnego Gdańska z opisami fantastycznymi. Jacek- główny bohater powieści mógłby uchodzić za wzór dla współczesnych nastolatków. Jest on chłopcem z przeszłością, czasem nieszczęśliwy i samotny. Potrafi sobie radzić w najtrudniejszych sytuacjach.
Książkę bardzo gorąco polecam osobom , które lubią magię i przygody. Przypadnie ona do gustu zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa.
 

11 komentarzy:

 1. Bardzo fajna książka miałam okazję niedawno ja przeczytać i mam pzytywne odczucia.

  OdpowiedzUsuń
 2. już mi się podoba, mimo że to młodzieżówka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również jestem mile zaskoczona tą książką, całkiem fajna i wciągająca lektura:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj, przed godziną miałem tę książkę w rękach, ale sobie pomyślałem, że i tak nieźle ogołociłem bibliotekę, zatem sobie odpuszczę... szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie ksiażki na pewno po nia sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurcze, może się kiedyś skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie dla mnie. :) Nie mój gatunek. Spasuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię fantastykę więc czemu nie sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś nie ciągnie mnie do tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wg mnie ta książka jest super! Nie mogę się doczekać drugiej części :D

  OdpowiedzUsuń