6 czerwca 2012

Księżniczka-Jean P.Sasson


Tytuł: Księżniczka
Autor: Jean P.Sasson
Wydawnictwo: Prima

Ocena: -5/6

Oficjalny opis książki:

Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa'udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Książka, której wydanie w 1992 roku wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny, zakazana w większości krajów arabskich.
Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym trzynastoletnie dziewczęta są nierzadko zmuszane do poślubiania mężczyzn pięciokrotnie od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób przez własnych ojców za "wykroczenia przeciw miejscowym zwyczajom" lub zamykane dożywotnio w celach bez światła i okien. Kraju, w którym swoboda wypowiedzi jest karana śmiercią, a seksualna perwersja na porządku dziennym.
Jean Sasson mieszkała w Arabii Saudyjskiej ponad 10 lat, stając się bliską przyjaciółką i powiernicą Sułtany. Opowiadając historię jej życia i małżeństwa, a także losów osób z najbliższego otoczenia księżniczki - sióstr, przyjaciół i służących - daje czytelnikowi możność wejrzenia w samo serce tej niezwykłej społeczności, w której seks, pieniądze i tradycja dominują nad wszystkim. 

Moja recenzja książki:

 
Główna bohaterka opowiada prawdziwą, własną historię. Ukazuje nam tajniki tej niezwykłej arabskiej społeczności, w której dominują pieniądze i męski honor, a kobiety nie mają żadnych praw.
Świat Wschodu wstrząsa swoją brutalnością wobec kobiet, które nierzadko są traktowane jak niższa, mniej warta rasa. Poniewierane przez braci, ignorowane przez ojców i wykorzystywane przez mężczyzn, nie mają szansy na lepsze życie. 

Sułtana mieszka w kraju, w którym nastoletnie dziewczyny są zmuszane przez ojców do poślubiania mężczyzn o wiele od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób za najdrobniejsze przewinienia lub dożywotnio zamykane w celach bez światła i okien. Kraju, w którym kobiety są traktowane jak niewolnice, a swoboda wypowiedzi często karana jest śmiercią.
Księżniczki z rodu Saudów, choć mają pieniędzy i wygód pod dostatkiem, żyją jak w złotej klatce. Sułtana, już jako mała dziewczynka, przyrzekła sobie, że będzie panią swojego życia. Postanowiła, że nie pozwoli sobą kierować, i że będzie inna niż reszta kobiet w jej kraju. Nie chciała też wyjść za mąż. Robiła wszystko, by przeszkodzić ojcu w planach odnośnie swej przyszłości, a także by uprzykrzyć życie bratu. Nierzadko musiała się zdobyć na odwagę, by postawić się mężczyznom swojej rodziny, by stawić czoła przeciwnościom losu.
Księżniczka pałała nienawiścią do swego brata Alego. Nienawidziła go za to, że ojciec tylko na niego zwraca uwagę, a córki ignoruje. Dziewczynę bolała niesprawiedliwość wobec damskiej płci. Z tych powodów stara się nie ulegać mężczyznom, być niezależną.
Czy jej się to udało?
Opowieść ta jest bardzo ciekawa i przejmująca, niekiedy wstrząsa postępowaniem mężczyzn w Arabii Saudyjskiej wobec kobiet. Warto przeczytać, choćby po to, by dowiedzieć się trochę o zwyczajach panujących w tamtych stronach. Jak w każdym miejscu na świecie, tak i tam dobro przeplata się ze złem.
Wszystkim , którzy mieliby możliwość przeczytania "Księżniczki", gorąco polecam. Jest to opowieść, której się nie zapomina. Może między innymi dlatego, że to historia prawdziwa.

___________________________________________________________

Ostatnio w moim stosiku pojawiła się inna książka która miała zostać zrecenzowana jednak nie przypadła mi do gustu i postanowiłam w to miejsce wybrać właśnie "Księżniczkę", która przypadła mi od razu do gustu.Za niedługo dodam zdjęcie nowego stosiku już drugiego na moim blogu.Serdecznie Wam wszystkim dziękuję  za tak liczne odwiedzanie mojego bloga i komentowanie postów.

11 komentarzy:

 1. Takie książki lubię! Chętnie przeczytam ,jeśli nadarzy się okazja:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również lubię tego typu książki. Jak będę miała okazję to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dla mnie. :) znajdę coś innego.
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że mogłaby spodobać mi się.. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przeczytam, jakoś nie mnie przekonuje :D

  OdpowiedzUsuń
 6. To są moje klimaty na pewno sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, ale na obecną chwilę nie mam czasu na nowe książki - w kolejce czeka ponad 60 lektur... ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam. I pamiętam, że byłam zachwycona. Uwielbiam takie książki...

  OdpowiedzUsuń
 9. Śliczny szablon! Zakochałam się! ;*
  A co do książki to chyba raczej nie moje klimaty, ale może jeszcze kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że w najbliższym czasie sięgnę po tę książkę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń