9 lipca 2012

Andreas Steinhofel-Rico,Oskar i głębocienie

Tytuł: Rico,Oskar i głębocienie
Autor: Andreas Steinhofel
Liczba stron: 207
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM

Ocena:6/6

Oficjalny opis książki:

Fascynująca opowieść o dwóch „nieprzystosowanych" do życia chłopcach, którzy zawiązują wspaniałą przyjaźń i wspólnie próbują odnaleźć się w „normalnym" świecie, który nie zawsze rozumie inność.
Rico, dobroduszny, naiwny i nieco upośledzony nastolatek,
ma trudności z rozróżnieniem kierunków i kolorów. Nie lubi zmian w ustalonym porządku. Nieraz wszystko miesza mu się w głowie. Oskar, geniusz intelektualny, opanowany i chłodny, ale pełen lęków i z wyraźnymi defektami w wyglądzie. Chłopcy, choć różni od siebie, z miejsca stają się sobie bliscy.
Kiedy Oskar zostaje uprowadzony przez porywacza, Rico postanawia wkroczyć do akcji. Rozpoczyna detektywistyczną przygodę okupioną niemałą ofiarą dla dobra przyjaciela.

Moja recenzja książki:
 
„Rico,Oskar i głębocienie” to wzruszająca opowieść o miłości,przyjaźni i wzajemnej akceptacji oraz wspólnym rozwiązywaniu problemów autorstwa Andreasa Steinhofela.

Bohaterami książki są dwaj chłopcy: Rico i Oskar. Każdy z nich jest na swój sposób inny. Rico jest upośledzony i jak sam o sobie mówi jest "głęboko uzdolniony". Natomiast Oskar to intelektualny geniusz,posiadający defekty w wyglądzie. Akcja całej książki toczy się w Berlinie. Pewnego dnia nauczyciel w szkole specjalnej zaproponuje Rico prowadzenie dzienniczka na czas wakacji. Rico poznaje nowego kolegę Oskara. W tym samym czasie w mieście grasuje porywacz dzieci nazywany „Misterem 2000”. Chłopcy postanawiają rozwiązać zagadkę i złapać porywacza.

Jak zakończy się ta niesamowita historia? Jak przyjaźń wpłynie na chłopców? Czy przełamią oni swoje lęki?

Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po książkę Andreasa Steinhofela pod tytułem „Rico,Oskar i głębocienie”.

Muszę przyznać,że gdt sięgnęłam po tę książkę nie byłam do niej do końca przekonana. Nie jestem wielbicielka takich historii,ale jednak postanowiłam że dam tej powieści szansę. Oczywiście nie zawiodłam się. Książka bardzo mi przypadła do gustu. Nawet sama się sobie dziwię,że tak mi się spodobała. Jest to wspaniała powieść nie tylko o śledztwie prowadzonym przez dwóch chłopców, którzy nie do końca potrafią odnaleźć się w dzisiejszym świecie. Autor porusza również ważne w dzisiejszym świecie elementy. Takie jak przyjaźń, relacje innych ludzi z osobom upośledzoną czy pokazanie czym jest pokora. Książka jest bardzo wartościowa. Nie jest to zwykła bajka bez żadnego przesłania. Wręcz przeciwnie. Jest to książka pełna różnych przesłań,skłaniająca do refleksji. Muszę zaznaczyć że książkę w dużej mierze jest przeznaczona dla dzieci,jednak przy jej czytaniu starszy czytelnik nie będzie się nudził i również będzie mógł sporo z niej wynieść. "Rico, Oskar i głębocienie" to nie tylko powieść o tolerancji, szacunku i wyrozumiałości. To również ciekawy kryminał dla najmłodszych.

Autor używa prostego języka. Książka spodoba się również dzieciom które dopiero zaczynają czytać. Dodatkowym plusem jest ładna oprawa graficzna książki oraz duże litery. W powieści możemy również znaleźć ramki z wyjaśnieniem trudniejszych dla dzieci pojęć.

Podsumowując książkę polecam wszystkim bez względu na wiek i przywiązania literackie. Każdy z czytelników znajdzie tu coś dla siebie. Jeszcze raz gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu WAM

2 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie, ale raczej nie dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie dla mnie ale recenzja bardzo ciekawa - pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń