18 sierpnia 2012

Frank Peretti-Przysięga

Tytuł: Przysięga
Autor: Frank Peretti
Liczba stron: 499
Czas czytania: 5 dni
Wydawnictwo: M

Ocena: +4/6

Moja recenzja książki:

„Przysięga” to kolejna książka autorstwa Franka Perettiego po którą po prostu musiałam sięgnąć,znając styl pisania i wcześniejsze jego powieści.

Akcja powieści toczy się w małym,górniczym mieście Hyde River na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Ludzie zaczynają ginąć tu w niewyjaśnionych okolicznościach. Wszystko trzymane jest w wielkiej tajemnicy,a całe miasteczko to po prostu konspiracja. Nikt o niczym nie wie i nie ma zielonego pojęcia co się w miasteczku dzieje. Nawet policja jest bierna wobec zachodzących zdarzeń. Ostatnia ofiarą,która została zamordowana jest fotograf Cliff Benson. Szeryf nie znajduje żadnych dowodów i postanawia jak najszybciej zamknąć sprawę. W akta natomiast jako przyczyna śmierci zostaje wpisany atak niedźwiedzia Grizzly. Pewnego dnia do miasta przybywa brat zamordowanego fotografa Steve Benson,który jest biologiem. Nie zgadza się z przyczyną śmierci brata i nie chce jej trzymać w tajemnicy. Z pomocą przychodzi mu pracownica biura szeryfa Tracy Ellis,co spotyka się z dezaprobatą miejscowego społeczeństwa.

Jaką tajemnicę skrywa miasteczko? Dlaczego ludzie milczą? Jaki jest tego powód? Kto zabija ludzi? Dlaczego ludzie giną w niewyjaśnionych okolicznościach? Czy Cliff Benson naraził się czymś mieszkańcom? Dlaczego zginął? Jak rozwiąże się ta sprawa? Czy Steve i Tracy zyskają zaufanie ludzi? Czy odkryją mroczną tajemnicę miasteczka?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w powieści autorstwa Franka Perettiego pod tytułem „Przysięga”.

Książka Perettiego wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Wstęp jest bardzo ciekawy,jednak z czasem fabuła zaczyna być nieco rozwleczona. Nie zmienia to jednak faktu,że książka i tak mi się spodobała,ponieważ przeczytałam już inne powieści tego autora i wiem na co go stać. W ciekawy sposób autor przedstawia nam miasteczko. Jest ono bardzo realnie opisane i czytają opisy możemy je sobie z łatwością wyobrazić,a nawet przenieść się do niego w naszych marzeniach. Ciekawą postacią choć czasem bezbarwną jest Steve,który za wszelką cenę chce się dowiedzieć jak zginął jego brat i nie ma zamiaru trzymać tego w tajemnicy. Za cel stawia sobie odkrycie mrocznej tajemnicy miasteczka i jest w tym bardzo konsekwentny. Kieruje nim upór oraz wielka determinacja. To właśnie te cechy najbardziej rzuciły mi się w oczy podczas czytania powieści. Czasami denerwowały mnie postawy osób z miasteczka. Jest to taka grupa osób,którzy są zamknięci w swoim własnym świecie i nie chcą aby w ich życie wchodziły obce osoby. Nie chcą publicznie „prac brudów” całego miasta,dlatego właśnie boją się prawdy,którą chce poznać Stev i Tracy.

Podsumowując książkę polecam wszystkim fanom twórczości Franka Perettiego,a jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji się z nią zapoznać to musi to zrobić jak najszybciej. Thriller,sensacja,kryminał i nutka fantastyki to wszystkie elementy składające się na tę powieść. Nikt nie będzie się podczas czytania nudził. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu M.

 

3 komentarze:

 1. Mimo iż wcześniej nie słyszałam ani o książce, ani o autorze, to recenzja tej książki mnie zainteresowała i myślę, że pozycja przypadłaby mi do gustu.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie, kompletnie nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam autora a tym bardziej jego twórczości i widzę, że to poważny błąd z mojej strony ;)

  OdpowiedzUsuń