19 sierpnia 2012

Franco Scaglia-Czarna mewa

Tytuł: Czarna mewa
Autor: Franco Scaglia
Liczba stron: 316
Czas czytania: 4 dni
Wydawnictwo: M

Ocena: +4/6

Moja recenzja książki:

„Czarna mewa” autorstwa Franco Scaglia to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Lubię książki kryminalne z wątkiem sensacyjnym i jakąś ciekawą tajemnicą do rozwiązania. Właśnie dlatego sięgnęłam po tę książkę.

Akcja książki toczy się w Jerozolimie. Główny bohater ojciec Matteo zostaje Kustoszem ziemi Świętej. Całkowicie oddaje się pracy i braterstwu. Ojciec Matteo jest franciszkaninem. Pewnego dnia Matteo oraz szef izraelskich służb specjalnych znajdują nad brzegiem morza ciało mężczyzny,który ubrany jest w habit franciszkanina. Jak się później okazuje nie jest to nikt z bractwa ojca Matteo. Gdyby tego wszystkiego było mało w ziemi Świętej pojawiają się terroryści oraz przemytnicy. Rozpoczyna się bardzo ciekawe,tajemnicze,wciągające i pełne akcji śledztwo.

Czy Ojciec Matteo odnajdzie sprawcę? Kim był nieznajomy,martwy mężczyzna? W jakim celu w mieście pojawiają się terroryści? Jak poradzi z tym sobie nasz główny bohater? Jakie jeszcze tajemnice odkryje Matteo? Kim jest tytułowa Czarna Mewa?

Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po książkę autorstwa Franco Scaglia pod tytułem „Czarna mewa”.

Książka jest bardzo ciekawa. Czytelnik znajdzie w niej nie tylko zagadkę kryminalna i tajemnicę do odkrycia,ale również piękne krajobrazy Ziemi Świętej. Poruszony został tutaj również konflikt izraelsko-palestyński,który poniekąd uderza w miejscowych katolików. Konflikt ten został bardzo ciekawie opisany i przedstawiony w taki sposób,aby czytelnik mógł zrozumieć jego genezę. Autor ukazuje nam ziemie oraz terany na których co dziennie dochodzi do krwawych potyczek oraz zamachów terrorystycznych,podczas których giną zwykli,niczemu niewinni ludzie. Autor książki przenosi również czytelnika w czasy drugiej wojny światowej po to aby zrozumieć pewne wydarzenia,które mają miejsce w powieści. Główny bohater-ojciec Matteo to bardzo ciekawa i złożona postać. Jest zakonnikiem,franciszkaninem. Po objęciu posady Kustosza chciał żyć spokojnie,jednak jak zwykle w jego życiu zaczyna dziać się coś czego nawet się nie spodziewał. Mimo wszystko stara się on dojść prawdy i dowiedzieć się kim jest zamordowana osoba oraz dlaczego zginęła.

Tajemnice,miłość,konflikt na tle religijnym i państwowym,zemsta,sprawiedliwość i mnóstwo zagadek to tylko niektóre elementy składające się na całą powieść. Autor wprowadza nas w kryminalny i tajemniczy świat,pełen zagadek. W powieści nie brak ciekawych i barwnych postaci. Jednak znajdą się tu tez takie osoby,które udają kogoś kim nie są naprawdę.

Książka spodobała mi się,chociaż czasami nużyły mnie przydługie opisy. Jednak nie ma ich tak dużo. Przygody Ojca Matteo przypadną do gustu wszystkim którzy lubią czytać kryminały oraz rozwiązywać zagadki wraz z głównym bohaterem.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu M.

 

2 komentarze:

  1. Wydaje się ciekawa, poszukam w bibliotece, bo chyba warto rzucić na nią okiem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawie się zapowiada :)

    OdpowiedzUsuń