18 września 2012

Anne Bronte-Agnes Grey

Tytuł: Agnes Grey
Autorka: Anne Bronte
Czas czytania: 3,5 dnia
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: MG

Ocena: -5/6

Moja recenzja książki:

Po przeczytaniu książki pod tytułem „Lokatorka Wildfell Hall” postanowiłam sięgnąć po kolejną powieść autorstwa Anne Bronte pod tytułem „Agnes Grey”.

Akcja powieści toczy się w XIX-wiecznej Anglii. Główną bohaterką jest Agnes Grey,młoda dziewczyna, córka duchownego,która martwi się sytuacją finansową swojej rodziny. W tym celu postanawia ona zostać guwernantką. Nie jest to tylko spowodowane złą sytuacją materialną,ale również chęcią nauki,poznawania ludzi i zdobywania nowych doświadczeń. Jednak praca guwernantki nie będzie taka łatwa jak by mogło się wydawać naszej głównej bohaterce. Będzie ona opiekowała się dziećmi z różnych domów. Pewnego dnia Agnes trafi na bardzo bogatych,wyniosłych i niezbyt miłych ludzi,którzy zatrudnią ją do opieki nad dwoma dziewczynkami-Matyldą oraz Rozalią. Będzie ona musiała nad nimi zapanować,wychować,zdobyć ich zaufanie i nawiązać kontakt. Nasza główna bohaterka spotka tam również niejakiego pana Westona oraz kilku przyjaciół.

Jak potoczą się losy Agnes Grey? Czy spełni się w roli guwernantki? Czy poszerzy swoje horyzonty? Kim dla niej będzie pan Weston? Czy zdoła utemperować Matyldę i Rozalię? Jak spotkanie biednych przyjaciół wpłynie na jej życie? Co zmieni się w życiu Agnes?

Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć sięgając po książkę autorstwa Anne Bronte pod tytułem
„Agnes Grey”.

Ta książka zarówno jak i inne wcześniej przeze mnie czytane powieści autorstwa sióstr Bronte wywarła na mnie ogromne,oczywiście pozytywne wrażenie. Nie wiem dlaczego,ale mam takie odczucia,że każda książka jest lepsza od poprzedniej,a historia w niej opowiedziana jest jeszcze lepsza i ciekawsza. Cała historia opowiedziana jest z perspektywy głównej bohaterki,co jest dodatkowym plusem,gdyż możemy dokładnie zgłębić jej osobowość,poznać jej przemyślenia, uczucia oraz marzenia. Autorka wprowadza czytelnika w ciekawy i interesujący świat XIX wieku oraz życia w tych czasach. Bohaterowie zostali wykreowani w wspaniały sposób,są barwni,każdy ma inną osobowość. To właśnie jest kolejny pozytyw tej powieści. Największą moją sympatię zyskała oczywiście główna bohaterka. Agnes jest kobietą ubogą,ale odważną,śmiałą,wie czego chce,pragnie spełniać swoje marzenia. Muszę przyznać,że jest w niej trochę tajemniczości.

Język powieści jest bogaty w słownictwo,metafory. Jest po prostu piękny. Podczas czytania możemy sobie wszystko bardzo dokładnie wyobrazić,więc mogę powiedzieć,że jest to język bardzo realistyczny. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Cała historia pochłania czytelnika bez reszty. Na uwagę zasługuje również okładka. Nie jest ona przepełniona kolorami,jest dosyć skromna,przedstawia najprawdopodobniej główną bohaterkę,ale mimo to przyciąga wzrok czytelnika.

Podsumowując książka jest naprawdę warta przeczytania. Styl i jakość pisania Anne Bronte jest bardzo osobliwy i każdy powinien się z nim zapoznać. Książkę serdecznie polecam wszystkim fanom powieści sióstr Bronte oraz wszystkim tym którzy chcą dopiero zapoznać się z ich powieściami i niepowtarzalnym stylem. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

 

8 komentarzy:

 1. na tę książkę czaję się już od pewnego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoja recenzja zachęciła mnie do tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również jestem pod wrażeniem "Lokatorki Wildfell Hall" więc tę książkę też koniecznie chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej książce słyszałam niesamowite historie i same wychwalające opinie dlatego też zadziwiło mnie, że dałas jej 5-, ale wiadomo kazdy lubi to co lubi ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wielką ochotę na tą książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ochotę zapoznać się z autorką ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam jeszcze przyjemności zapoznać się z twórczością żadnej z sióstr, ale "Agnes Grey" leży na mojej półce i niebawem sięgnę po nią. Ponadto, będę niedługo posiadała "Profesora" Charlotte Bronte, więc w końcu będę mogła bliżej poznać styl pisania oraz bohaterów wykreowanych przez siostry.

  OdpowiedzUsuń