9 grudnia 2012

Jacek Inglot-Wypędzony

Tytuł: Wypędzony
Autor: Jacek Inglot
Liczba stron: 384
Czas czytania: 4 dni
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica

Ocena: -5/6

Moja recenzja książki:

Po książkę autorstwa Jacka Inglota pod tytułem "Wypędzony" sięgnęłam z nieukrywaną ciekawością. Po pierwsze zaintrygował mnie dopisek znajdujący się na okładce książki mówiące o tym, że jest to "Śledztwo w powojennym Wrocławiu". Po drugie zaintrygowała mnie sama okładka oraz to,że jest to powieść typowo historyczna, a ja właśnie takie książki bardzo lubię czytać.

Akcja powieści toczy się już po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku. Przewodnim tematem i miejscem akcji jest Breslau-Wrocław. Główny bohater to Jan Korzycki,były żołnierz AK,który jest ścigany przez Urząd Bezpieczeństwa i postanawia przybyć właśnie do Wrocławia. Nasz główny bohater nie chce poddać się nowej władzy i chce od niej jak najszybciej się uwolnić. Jednak nie będzie to wcale tak proste jak by się mogło początkowo wydawać.  Jan Korzycki po przybyciu do Wrocławia dostaje posadę na posterunku milicji i zostaje komendantem. Głównym zadaniem naszego bohatera jest zapewnienie ochrony miastu oraz ludziom,którzy do niego przybywają. Korzycki prowadzi również własne śledztwo w sprawie niejakiego Festung Breslau,osoby,która  w dalszym ciągu namawia ludzi do walki z III Rzeszą.  Rozpoczyna się śledztwo w powojennym Wrocławiu.

Czy Jan Korzycki sprosta nowemu zadaniu? Jak zakończy się cała historia? Czy prowadzone śledztwo wykaże jakieś rezultaty? Czy nasz główny bohater zazna spokój we Wrocławiu? A może będzie musiał opuścić miasto? Czy ułoży sobie na nowo życie?

Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć sięgając po książkę Jacka Inglota pod tytułem "Wypędzony".

Musze przyznać,że książka bardzo mi się spodobała. Jestem pod jej wielkim wrażeniem. Nie spodziewałam się,że autor który zajmuje się na co dzień pisaniem książek fantastycznych stworzy tak wspaniałą powieść historyczną. Książkę czyta się bardzo szybko. Wciąga ona czytelnika już od pierwszych stron. 

Dużym atutem jest opis Breslau-Wrocławia. Autor bardzo dokładnie opisuje to miasto,w którym ma miejsce akcja powieści. Dzięki temu czytelnik przenosi się w całkiem inny świat. Zniszczone miasto,brudne ulice,bieda,wysiedlenia ludności z ziemi polskiej,zburzone budynki,ruiny, to tylko niewielki opis tego czego możecie się spodziewać po sięgnięciu po tę książkę. Autor przedstawił w powieści również dramat ludzi,którzy od lat żyli we Wrocławiu,a teraz gdy miasto należy do Polski muszą oni w ciągu kilku dni zostać przesiedleni,tracą swój cały majątek,dom,praktycznie pozostają bez niczego w krótkim czasie.

Na uwagę zasługuję również główny bohater powieści. Jan Korzycki jak już wspominałam jest byłym żołnierzem AK,który jest ścigany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przybywa on do Wrocławia po to aby uciec od nowej władzy oraz ułożyć sobie na nowo życie. Z powodu braku odpowiednich ludzi do pracy otrzymuje on posadę komendanta milicji.

 I tak właśnie rozpoczyna się cała historia. Jeśli jesteście ciekawi jak ona dalej się potoczy serdecznie zachęcam Was do sięgnięcia po powieść autorstwa Jacka Inglota pod tytułem "Wypędzony". Książka jest napisana ciekawym i barwnym językiem. Podczas jej czytania nikt nie będzie się nudził. Powieść wciąga już od pierwszych stron.

Książkę serdecznie polecam wszystkim fanom Jacka Inglota oraz tym,którzy lubią czytać ciekawe, książki historyczne i odkrywać oraz zgłębiać historię. 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica

4 komentarze:

 1. Wybrzmiałaś zachęcająco. Ujmę autora na swej liście.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tylko lubisz powieści historyczne to ta napewno przypadnie ci do gustu:)

   Usuń
 2. Obawiam się, że to zupełnie książka nie w moim stylu :(

  OdpowiedzUsuń