15 grudnia 2012

Stephanie Meyer-Przewodnik po sadze zmierzch

Tytuł: Przewodnik po sadze zmierzch
Autorka: Stephanie Meyer
Liczba stron: 560
Czas czytania: 5 dni
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Publicat

Ocena: +5/6

Moja recenzja książki:

„Przewodnik po Sadze Zmierzch” autorstwa Stephanie Meyer stanowi dopełnienie losów Belli Swan i Edwarda Cullena. Książka swoją premierę miała 16 listopada i jest nie lada gratką dla wszystkich fanów sagi.

Nie będę opowiadać o fabule książki,gdyż takowej tutaj nie ma,więc przejdę od razu do oceny książki. Czytelnik w książce znajdzie mnóstwo informacji,które zostały w piękny sposób przedstawione,zilustrowane i usystematyzowane. Na wstępie możemy znaleźć obszerną rozmowę z Shannon Hale i Stephanie Meyer. Autorka sagi oraz przewodnika odpowiada między innymi na takie pytania: „Jak zaczęła się cała przygoda?”, „O procesie twórczym”, „Kiedy bohaterowie ożywają?”,”O zakończeniu i o krytyce” oraz na wiele innych ciekawych pytań. 

Kolejną część książki stanowią części tematyczne takie jak: wampiry,wilkołaki,klany,ludzie,geneza powstania i inspiracje. W rozdziale poświęconym wampirom możemy znaleźć podział na klany,które występują w całej sadze oraz cechy,które są charakterystyczne dla wampirów. W opisie poszczególnych klanów autorka opisała bardzo dokładnie historię każdej postaci z danej rodziny. W rozdziale poświęconym wilkołakom znajdziemy wszystkie możliwe wiadomości na temat wilków,ich przemiany,zdolności fizycznych. Również tutaj autorka dokładnie opisała każdą postać. W rozdziale poświęconym ludziom czytelnik znajdzie informacje o istotach ludzkich,przyjaciołach Belli,jej rodzicach. Również tutaj każda postać dokładnie została nam przedstawiona. 

 
Kolejną część przewodnika stanowi treść poświęcona inspiracji oraz genezie powstania całej sagi. Czytelnik może znaleźć tu kalendarium,kluczowe punkty fabuły,samochody jakimi jeździli poszczególni bohaterowie oraz listę utworów znajdujących się w poszczególnych częściach filmów. Na samym końcu autorka zamieściła galerię fanów,międzynarodową galerię okładek,usunięte fragmenty z książek oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dodatkowym atutem książki jest to,że przy opisie każdej postaci możemy znaleźć przepiękne ilustracje. Cała książka jest przepełniona pięknymi zdjęciami,rysunkami i ilustracjami,dzięki czemu czyta się ją jeszcze przyjemniej. Przewodnik jest estetyczny i ma śliczną szatę graficzną.

Podsumowując przewodnik serdecznie polecam wszystkim fanom Sagi Zmierzch. Jest to pozycja,która musi znaleźć się na Waszych półkach. Dzięki niej cała Wasza wiedza na temat Zmierzchu będzie usystematyzowana w jednym miejscu. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat i Wydawnictwu Dolnośląskiemu!

 

7 komentarzy:

 1. O, tego się nie spodziewałam. Myślałam, że będzie to kolejny gniot powstały tylko ze względu na ostatnio wypuszczoną do kin 2 część "Przed świtem". Nie myślałam nawet, żeby sięgnąć po tę książkę, mimo że strasznie lubię całą sagę pani Meyer, ale przekonałaś mnie. Nie zamierzam jej kupować, ale na pewno będę wyczekiwać aż zamówią ją panie w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 2. dla mnie jako wielkiej miłośniczki sagi jest to lektura obowiązkowa :) nie zamierzała siegać po tę pozycję, jednak teraz kiedy obejrzałam już wszystkie filmy, przeczytałam wszystkie książki - łącznie z "Bree Tanner" - i strasznie mi żal, że to już koniec... myślę sobie "czemu nie?!" zawsze to coś nowego! coś o sadze czego jeszcze nie widziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio zobaczyłam "Przewodnik.." w księgarni i już wizualnie (jeżeli tak można ocenić książkę) według mnie zasługuje na 5. Jako że cała saga wbrew wielu opiniom bardzo mi się spodobała, będę polować i na to. Pozdrawiam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sagę"Zmierzch" mam za sobą, więc chętnie sięgnęłabym po ten przewodnik.

  OdpowiedzUsuń
 5. Swego czasu przeczytałam całą sagę. Podobała mi się. Do dziś chętnie oglądam ekranizacje.
  Jednak chyba po przewodnik bym nie sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam sagę, podobała mi się, ale ta książka to wyłącznie pozycja dla typowych maniaków :) Spasuję więc.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hahah ;* Jeszcze przewodnika nie czytałam ale bardzo bym chciała ! Nie wiem gdzie to mogę kupić/wypożyczyć bo nigdzie nie ma ;/ ale na pewno dla takiej wieeelksiej fanki jak ja będzie wspaniała <3 ! Love

  OdpowiedzUsuń