18 września 2014

Philippa Gregory- Dwie królowe

Tytuł: Dwie królowe
Autorka: Philippa Gregory
Liczba stron: 544
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: cykl tudorowksi 
Tom: 3
Czas czytania: 7 dni

Ocena: +4/6

Uwielbiam książki autorstwa Philippy Gregory. Wspominałam o tym już nie raz w poprzednich recenzjach.  Historia to mój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i od zawsze uwielbiałam czytać powieści historyczne. Philippę Gregory mogę więc nazwać moja osobistą królową powieści o tematyce historycznej.

Akcja powieści toczy się w 1539 roku na dworze króla Henryka VIII po śmierci jego trzeciej żony. Król skutecznie poszukuje nowej żony dla siebie oraz matki dla swoich dzieci. Wybór pada na Annę Kliwijską. Jednak król Henryk VIII po pewnym czasie jest rozczarowany swoją nową wybranką i szuka sposobów na to aby się jej pozbyć. Anna początkowo jest szczęśliwa nowym życiem u boku króla, jednak szybko się to zmienia,gdy okazuje się,że życie w nowym miejscu,bez znajomości języka nie jest bajką. W międzyczasie król nie zwracając uwagi na uczucia żony wdaje się w romans z młodą dziewczyną o imieniu Katarzyna Howard. Gdy Henrykowi VIII udaje się pozbyć swojej żony Anny korona trafia w ręce Katarzyny. Wraz z nową królową Katarzyna Howard na dwór powraca Jane Boleyn, która jest damą dworu i została wysłana na przeszpiegi,aby pilnować interesów rodu Howardów. 

Narratorkami powieści są trzy główne bohaterki: Anna Kliwijska, Jane Boleyn oraz Katarzyna Howard. Książka napisana jest w jasny i przejrzysty sposób. Jak zwykle autorka ściśle trzyma się faktów historycznych co szczerze mówiąc bardzo mi się podoba. Nie ma tu miejsca na jakieś przypadkowe zdarzenia czy wyolbrzymianie czegokolwiek. Wszystko jest ściśle ze sobą powiązane i zgodne z faktami historycznymi co sprawia,że książkę czyta się szybko i przyjemnie. 

Każda z bohaterek tej powieści jest inna. Ich postacie zostały idealnie wykreowane przez Philippę Gregory. Nie znajdziemy pomiędzy tymi kobietami podobieństwa. Anna przedstawiona jest jako osoba cicha,nie zbyt śmiała, poddająca się woli króla, chce być jak najlepszą zoną; Katarzyna to kobieta, a raczej dziewczyna która wie czego chce, nie jest nazbyt inteligentna, a za nową sukienkę jest w stanie zrobić wszystko; natomiast Jane Boleyn to kobieta perfidna,która uwielbia intrygi i kłamstwa.

Powieści Philippy Gregory uwielbiam za lekki styl pisania oraz to w jak łatwy sposób przekazuje nam fakty historyczne. Niektórzy nie lubią czytać powieści historycznych,gdyż wydają się im być nudne i nużące. Tak jednak nie jest w przypadku "Dwóch królowych" jaki całego cyklu Tudorowskiego.

Do przeczytania książki zachęca nas również dość tajemnicza okładka z kobietą na pięknym zielonym tle. Czcionka powieści jest średnia, nie znalazłam żadnych błędów,ani minusów. Uważam, że książkę czyta się bardzo dobrze.

Podsumowując książkę Philippy Gregory "Dwie królowe" serdecznie polecam wszystkim fanom tej autorki, cyklu Tudorowskiego i powieści historycznych. Zachęcam również tych którzy nie pałają wielką miłością do historii,aby dali szansę tej autorce i tej powieści. Uważam,że jest ona godna uwagi. 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica.


6 komentarzy:

 1. Książki tej autorki wydają się być naprawdę ciekawe. Mam nadzieję zapoznać się z jej twórczością w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tylko lubisz powieści historyczne to serdecznie polecam Ci tę autorkę.

   Usuń
 2. Piękna okładka, ale do autorki zraził mnie Odmieniec.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musze przyznać,że nie miałam jeszcze okazji przeczytać "Odmieńca". Ale mam go w planach. Zobaczymy czy przypadnie mi do gustu,

   Usuń