22 lipca 2013

Przygody Alexa w krainie liczb. Podróże po cudownym świecie matematyki.

Tytuł: Przygody Alexa w krainie liczb. Podróże po cudownym świecie matematyki.
Autor: Alex Bellos
Liczba stron: 544
Wydawnictwo: Albatros
Czas czytania: 7 dni

Ocena: +4/6

Gdy dostałam propozycję recenzji książki zatytułowanej "Przygody Alexa w krainie liczb. Podróże po cudownym świecie matematyki" miałam co do niej mieszane uczucia. Muszę przyznać,że matematyka od podstawówki była moją kulą u nogi i nigdy nie byłam z niej dobra, a na pewno nigdy nie byłam i raczej już nie będę geniuszem matematycznym. Jednak, gdy zaczęłam czytać tę książkę całkowicie zmieniłam o niej zdanie. 

Autorem książki jest Alex Bellos, który napisał tę książkę podczas swoich licznych podróży i spotkań z niezwykłymi ludźmi. Autor jest brytyjskim dziennikarzem,pisarzem i prezenterem telewizyjnym. Nie jest on jednakże laikiem w dziedzinie matematyki,gdyż ukończył matematykę i filozofię na uniwersytecie na Oxfordzie. 

"Przygody Alexa w krainie liczb" zostały wydane w 2010 roku a autor zdobył dzięki niej kilka prestiżowych nagród. Ale teraz przejdę do fabuły. Całość podzielona jest na 11 rozdziałów i na spisie treści czytelnik może znaleźć informację o czym przeczyta w danej części książki. Na końcu znajduje się słowniczek pojęć matematycznych. Książka jest również wzbogacona o ilustracje, które dokładnie obrazują omawiane zagadnienie oraz znajdziemy tu również wkładkę z kolorowymi zdjęciami z podróży autora.

Alex Bellos w ciekawy i przystępny sposób obrazuje i przedstawia czytelnikowi zawiły świat matematyki. Dzięki tej książce okazuje się, że matematyka nie zawsze musi być taka trudna i niektóre rzeczy można w łatwy sposób sobie przyswoić. Autor nawiązuje w książce do swoich licznych wypraw i do tego jak bardzo przydatna jest matematyka. Ukazuje ludzi, z którymi  miał okazję się zetknąć podczas podróżowania i pokazuje systemy jak ludzie posługują się matematyką. W książce możemy znaleźć przykłady że nie wszyscy postrzegają matematykę tak jak my jako przedmiot ścisły i trudny do nauki. Przytacza on wszystkich wybitnych uczonych którzy odkrywali i zgłębiali tajemniczy świat matematyki.

Najbardziej przypadł mi do gustu rozdział szósty, który poświęcony jest łamigłówkom. Sama dużo rozwiązuje różnych zagadek,krzyżówek czy chociażby sudoku. W tym rozdziale czytelnik może poznać wiele ciekawych technik i metod dzięki którym łatwiej będziemy podchodzić do rozwiązywania łamigłówek.

Podsumowując muszę przyznać, że książka wywarła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Trzeba ją czytać bardzo uważnie, aby żaden szczegół nam nie umknął,ale dzięki temu możemy dokładnie i w przystępny sposób poznać świat matematyki,który naprawdę nie musi być tak skomplikowany. Dzięki tej książce możemy się wiele nauczyć i poznać wiele nowych rzeczy związanych z matematyką. Osobiście musze przyznać,że podczas czytania tej książki nauczyłam się i pojęłam rzeczy,których nie mogłam sobie przyswoić w gimnazjum czy w szkole średniej. Serdecznie polecam tę książkę nie tylko miłośnikom matematyki,ale również tym, którzy z matematyka są na bakier i chcą bardziej poznać tę dziedzinę nauki.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Albatros.


4 komentarze:

  1. Książka raczej nie dla mnie, ale zaintrygował mnie, tak jak i Ciebie, rozdział 6. Może właśnie dla tego rozdziału, skuszę się na książkę...

    OdpowiedzUsuń
  2. Musiałam się uśmiechnąć bo u mnie jutro pojawi się recenzja innej książki poświęconej matematyce ;-) Ja w odróżnieniu do Ciebie do matematyki zawsze miałam słabość więc jestem pewna że książka przypadłaby mi do gustu. No i też intryguje mnie rozdział 6 ...

    OdpowiedzUsuń
  3. Super książka też ją juz czytałam. Można z niej wiele wynieść :)

    OdpowiedzUsuń