16 lipca 2016

Reyes Monforte - Ukryta róża


Tytuł: Ukryta róża
Autor: Reyes Monforte
Liczba stron: 500
Wydawnictwo: WAM

Ocena: +4/6

Rozpad Jugosławii, okrutna wojna, cierpienie i nieprzewidywane zwroty akcji. Małe miasteczko Wiszegrad. Pewnego dnia Serbowie postanawiają rozprawić się raz na zawsze ze swoimi sąsiadami - bośniackimi muzułmanami. To własnie w tym małym miasteczku mieszkają dwie siostry - Zehera i Suhra. W swojej społeczności uznawane są za radosne dziewczyny z zawsze pięknie umalowanymi ustami na czerwono. Każda z nich ma swoje plany na przyszłość. Suhra ma męża i dziecko, natomiast Zehera spotyka się z Aleksandrem i cieszy się sympatią znajomych. Gdy wybucha wojna pomiędzy dwoma narodami Zehera staje się zakładniczką, a jednocześnie ofiarą Saszy Ludonovicia - przywódcy Serbów. Wzięta silą w niewolę, zmuszana do okropnych rzeczy pewnego dnia ucieka do Hiszpanii. Tam spotyka ludzi o dobrym sercu, którzy starają się jej za wszelką cenę pomóc. Jednak Zehera wie, że już nigdy nic nie będzie takie jak dawniej. Wszystko się zmieniło, a Zehera musi dojrzeć i stawić czoła kolejnym życiowym wyzwaniom. Demony wojny i przeszłość nie dadzą o sobie tak szybko zapomnieć, a Zehera musi zmierzyć się przeszłością.

Reyes Monforte to hiszpańska pisarka i reporterka, który tworzy naprawdę niezwykłe powieści. Bohaterowie, opisy krajobrazów, opisy wojny, a przede wszystkim psychologiczne przedstawienie postaci sprawiło, ze byłam pod wielkim wrażeniem kunsztu pisarskiego autorki.

Powieść została podzielona na cztery części oraz krótki epilog. W pierwszej części autorka przedstawia czytelnikowi straszliwy obraz wojny, jej skutków oraz tego co działo się z niewinnymi ludźmi. Muszę przyznać, ze ta część wstrząsnęła mną najbardziej, gdyż opisy gwałtów na kobietach, czy tortur przyprawiały mnie momentami o dreszcze. Myślę, ze nikt kto sięgnie po tę książkę nie przejdzie obok tego obojętnie i nie zostawi tego bez komentarza. Cała książka wzbudza wiele emocji, jednak ta część poruszyła mną najbardziej.

W drugiej części przedstawiona została próba zbudowania przez Zeherę normalnego życia wśród innych ludzi oraz jej powrót do tzw. "normalności" psychicznej. Rany jakie zostały w psychice głównej bohaterki bardzo odbiły się na jej dalszym życiu i na postępowaniach oraz decyzjach jakie podejmowała. W głównej bohaterce jest tyle emocji, nienawiści do swoich oprawców, że ciężko jest to sobie nawet wyobrazić. Autorka w cudowny sposób przedstawiła wszystko to, co dzieje się w głowie Zehery po ucieczce z Wiszegradu.

Trzecia część powieści stanowi również opis zmagania się z codziennym życiem, ale główny nacisk został położony na zmierzenie się z demonami przeszłości i to dosłownie. Gdy Zehera decyduje się na powrót do Wiszegradu, tylko na chwile nie spodziewa się tego co zastanie na miejscu. I osobiście muszę przyznać, że sama byłam w wielkim szoku, tego co autorka przygotowała dla swoich czytelników. Dopiero w czwartej części powieści można stwierdzić, ze główna bohaterka odnajduje wewnętrzny spokój i harmonię, jednak za to również będzie musiała zapłacić.

Podsumowując książka jest niesamowita. Do tej pory nie miałam okazji przeczytać, żadnej powieści Reyes Monforte, jednak teraz wiem, że nie raz wrócę do tej autorki. Pisarka wykreowała cudowną bohaterkę z piękną osobowością oraz  z silną wolą życia. Cała historia jest naprawdę piękna, wzruszająca, ale momentami muszę przyznać drastyczna. Szczególnie w pierwszej części książki nie brakuje okrucieństwa i przemocy. 

Osobiście serdecznie zachęcam do przeczytania tej powieści. Uważam, że w XXI wieku, gdzie konflikty między państwami co raz bardziej się nasilają warto jest poznać tę historię i wyciągnąć z niej wnioski. Książkę polecam również osobom, które chcą poznać historię silnej i naprawdę heroicznej kobiety, która za wszelką cenę chce po prostu żyć.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuje wydawnictwu WAM


5 komentarzy:

 1. Książka jest niesamowita również miałam okazję ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się książka jest ciekawa i wciąga. Ma w sobie dużo emocji

   Usuń
 2. Uwielbiam takie książki a z powieściami tej autorki miałam okazję się już spotkać na pewno sięgnę również po tą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro czytałaś inne książki tej autorki ta również powinna Ci się spodobać. Ja czytałam po raz pierwszy Reyes Monforte ale bardzo mi się spodobał jej styl

   Usuń
 3. Bardzo fajna recenzja zachęciłaś mnie do sięgnięcia po tę książkę

  OdpowiedzUsuń