9 lipca 2016

Żeby miłość miała Twoje oczy - Diego Galdino


Tytuł: Żeby miłość miała Twoje oczy
Autor: Diego Galdino
Liczba stron: 270
Wydawnictwo: Rebis


Małe, malownicze, wznoszące się na wzgórzach włoskie miasteczko Monte Cetona. Pewnego dnia na zlecenie amerykańskiej właścicielki spółki handlowej do miasteczka przybywa słynny 35- letni australijski malarz Tyron Lane. Za pośrednictwem swojej agentki na czas zlecenia wynajmuje mieszkanie u państwa Ferrettich. Dom państwa Ferrettich jest przedmiotem zazdrości większej części mieszkańców miasteczka. Artysta jest różnie postrzegany przez mieszkańców miasteczka, mianowicie jedni są nim zafascynowani, a inni natomiast traktują go na dystans i mają za gbura. Po zakwaterowaniu się w domu państwa Ferretich Tyron poznaje córkę właścicieli Sofię, piękną dziewczynę o szmaragdowych oczach. Jednak na pierwszy rzut oka tych dwoje nie przypada sobie do gustu, dopiero bieg różnych wydarzeń sprawia, iż zaczyna się między nimi rodzić przyjaźń, która z czasem może przerodzić się w coś więcej.

Książka autorstwa Diego Galdino jest piękną, obyczajową powieścią o dwojgu samotnych ludzi, których znienacka zaczyna łączyć przyjaźń przeradzająca się z czasem w coś więcej. Autor stworzył wzruszającą historię, pełną barwnych opisów oraz nie pozbawioną humoru.

Główny bohater Tyron Lane to jak już wcześniej wspomniałam australijski malarz, który ma opinię człowieka zamkniętego w sobie, unika ludzi, nie lubi fascynacji swoją osobą. Jest typem samotnika i stwarza pozory człowieka trudno dostępnego i nieprzyjemnego. Traktuje wszystkich napotkanych ludzi wokół siebie z dużym dystansem. Ma charakterystyczną bliznę na twarzy i nazywany jest "bezdomnym malarzem". Natomiast Sofia Ferretti jest nauczycielką w miejscowej szkole. Autor przedstawia nam dziewczynę wrażliwą na krzywdę innych, bardzo troskliwą w stosunku do dzieci, ale jednocześnie ukazuje osobę, która została zraniona niegdyś przez mężczyznę, ma swoje zdanie i jest zdecydowana w swoich działaniach. 

Zarówno Tyron jak i Sofia to postacie zdające się pochodzić z dwóch różnych światów. Mają odmienne zdania na różne tematy, jednak sztuka łagodzi obyczaje i przyczynia się do znalezienie wspólnego języka tych dwóch bohaterów. Podczas czytania powieści można zauważyć, iż nie brakuje tu włoskiego humoru. Autor w genialny sposób ukazuje nam zarówno sarkazm jak i typowe dla Włochów kłótnie pomiędzy małżonkami, które przyprawiają czytelnika o uśmiech. Autor wykreował również przepiękne opisy terenów miasteczka oraz ciekawie opisuje stan psychiczny i osobowość głównego bohatera, która jest zagadką dla czytelnika.Dzięki temu czytelnik jest ciekawy jak dalej rozwinie się ta postać.

Dodatkowo muszę wspomnieć o przepięknej okładce, która przyciąga wzrok i zachęca do sięgnięcia po lekturę. Diego Galdino pisze lekko i przyjemnie. Dialogi były ładnie wkomponowane w całą treść historii, a każda z wykreowanych postaci posiadała swoje cechy indywidualne, które je wyróżniały.

Szczerze mogę polecić tę powieść wszystkim kobietom i młodym dziewczynom. Jest to piękna, wzruszająca i zawierająca elementy humoru powieść o perypetiach miłosnych dwóch osób, które przeszły już trochę w swoim życiu i boją się zaufać na nowo drugiej osobie. Książka idealnie sprawdzi się na letnie, upalne dni. Serdecznie polecam do sięgnięcia po tę lekturę.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Rebis
5 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie. Jak tylko znajdę chwilę na pewno ją przeczytam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tylko lubisz powieści obyczajowe serdecznie polecam

   Usuń
 2. Czytałam piękna historia z poczuciem humoru i z pieknie ukazanymi emocjami

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię powieści obyczajowe a ta pozycja brzmi ciekawie

  OdpowiedzUsuń