27 lipca 2017

Amanda Prowse - Trzy i pół sekundyTytuł: Trzy i pół sekundy
Tytuł oryginalny: Three-and-a-Half Heartbeats
Autorka: Amanda Prowse
Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Liczba stron: 312
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Ocena: +5/6


„Trzy i pół sekundy” to książka autorstwa Amandy Prowse. Pierwszy raz miałam styczność z powieścią tej autorki, jednak zaintrygował mnie tytuł i zdecydowałam się po nią sięgnąć. Już od pierwszych stron wiedziałam, że to będzie dobra historia.

Bohaterami powieści „Trzy i pół sekundy” jest małżeństwo – Tom i Grace Penderford. Jest to zgodne małżeństwo. Mają poukładane życie, razem wychowują długo wyczekiwaną trzyletnią córkę Chloe. Grace pracuje, można nawet stwierdzić, że momentami jest pracoholiczką, natomiast Tom poświęca się wychowaniu córki. Pewnego dnia Chloe ma mieć przeprowadzony zabieg wycięcia migdałków. Operacja przebiega pomyślnie, jednak jak się później okazuje po powrocie rodziny do domu dziewczynka ma dziwne objawy. Rodzice czuwają nad córką, jednak nagle Tom odkrywa, że ich córka nie oddycha. Jak się okazuje w wyniku przeprowadzonej sekcji dziewczynka umarła na sepsę.

Książka autorstwa Amandy Prowse dotyka dwóch poważnych i obecnie aktualnych problemów społecznych. Pierwszym problemem jest śmierć dziecka, natomiast drugim choroba zwana sepsą. Książka mimo tego, że dotyka bardzo ważnych tematów jest bardzo ładnie wydana. Na początku każdego rozdziału pojawia się wzmianka na temat sepsy, dzięki czemu czytelnik może zwiększyć swoją wiedzę na temat tej choroby.

Amanda Prowse ukazuje problem radzenia sobie z żałobą, po stracie dziecka. Jest to bardzo trudne przeżycie. Autorka w ciekawy sposób ukazuje emocje i zachowanie głównych bohaterów. Po śmierci Chloe małżeństwo Toma i Grace przeżywa kryzys. Początkowo mamy do czynienia ze złością, bezradnością, rozgoryczeniem i ogromnym smutkiem. Następnie małżeństwo przeżywa kryzys. Pojawiają się kłótnie, wzajemne obwinianie się, agresja. Czytając książkę można wywnioskować, że małżeństwo głównych bohaterów nie przetrzyma próby czasu, jednak jak stanie się naprawdę musicie przeczytać sami. Autorka ukazuje prawdziwe emocje, bez zbędnego koloryzowania. Muszę również przyznać, że sami bohaterowie bardzo mi się podobali i zapałałam do nich sympatią już od pierwszych stron.


Osobiście serdecznie polecam tę książkę. Jest to typowa powieść z przekazem i powinna przeczytać ją każda osoba. Oprócz tego, że mamy do czynienia z ogromnym rodzicielski dramatem, autorka umiejętnie przekazuje wiedzę czytelnikowi na temat sepsy.  Dzięki tym informacjom moja wiedza i postrzeganie tej choroby bardzo się poszerzyła. Powieść skłania również do refleksji, a przy tym bardzo szybko się czyta. Serdecznie polecam tę powieść. 

Serdecznie dziękuję za możliwość przeczytania książki Wydawnictwu Kobiecemu


5 komentarzy:

 1. Obydwa z tych istotnych tematów chętnie bym poznała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz książki, które dotykają konkretnego problemu i się w niego zagłębiają to musisz sięgnąć po tę książkę

   Usuń
 2. Ostatnio często słyszę same pozytywne opinie na temat tej książki, ale to nie do końca mój klimat, więc raczej po nią nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odkąd jestem mamą, jeszcze bardziej wyczuliłam się na wszelkiego rodzaju tragiczne zdarzenia. Jestem przerażona, ale jednocześnie myślę, iż trzeba o tym mówić, dlatego powieść przeczytam na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podobała ta książka. To zdecydowanie bardzo wartościowa powieść.

  OdpowiedzUsuń