4 sierpnia 2017

Marta Matyszczak - Tajemnicza śmierć Marianny Biel"

Znalezione obrazy dla zapytania Tajemnicza śmierć Marianny Biel

Tytuł: Tajemnicza śmierć Marianny Biel
Autorka: Marta Matyszczak
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Ocena: 5/6

„Tajemnicza śmierć Marianny Biel” to kryminał z dużą dawką humoru autorstwa Marty Matyszczak. Jest to pierwsza książka tej autorki, jednak jej teksty można przeczytać na portalu „Kawiarenka kryminalna”.

Akcja powieści dzieje się na Górnym Śląsku i rozpoczyna się w chorzowskim schronisku dla psów. To właśnie tam mieszka Gucio , miły, ale zarazem samotny psiak, który pragnie mieć dom. Pewnego dnia na drodze Gucia staje Szymon Solański – były policjant, obecnie prywatny detektyw działający na własną rękę. Szymon decyduje się adoptować Gucia i razem wprowadzają się do familoka mieszczącego się przy ulicy 11 listopada. Wraz z wprowadzeniem się nowych lokatorów, okazuje się, że w piwnicy zostają znalezione zwłoki starszej aktorki teatru „Uciecha”. Początkowo policja twierdzi, że to zwykły, nieszczęśliwy wypadek, jednak Szymonowi cała sprawa nie daje spokoju i zaczyna własne śledztwo. Jak się okazuje przyczyna śmierci Marianny Biel jest inna niż wcześniej przypuszczali policjanci.

Jak rozwinie się akcja? Jak potoczy się śledztwo w sprawie śmierci Marianny Biel? Kto tak naprawdę stoi za śmiercią starszej Pani? Jaki był motyw śmierci? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po kryminał Marty Matyszczak „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”.

Muszę stwierdzić, że jest to bardzo udany debiut. Książka to kryminał z dużą dawką specyficznego humoru. Narracja w powieści prowadzona jest z perspektywy psa Gucia oraz Szymona Solańskiego. Szczerze muszę przyznać, że świat przedstawiany oczami psa bardzo mi się podobał. Gucio opisuje czytelnikowi nie tylko to co widzi, ale przede wszystkim przekazuje czytelnikowi myśli na temat rozwiązywanej zagadki śmierci Marianny Biel, a także ukazuje jak widzi ludzi. Bardzo podobała mi się również postać Szymona, który ma specyficzny czarny humor. Należy także wspomnieć o Róży – sąsiadce Szymona, która jest bardzo ciekawą postacią i zdecydowanie w niektórych momentach przykuwa wzrok. Róża nie jest szablonową kobietą, z którą można spotkać się w powieściach. Wręcz przeciwnie. Jest to kobieta z mocnym charakterem, lubi sobie wypić, przeklina. Autorka zręcznie przeplata życie codzienne mieszkańców kamienicy ze sprawą śmierci i zagadką kryminalną.  Na dużą uwagę zasługuje również fakt, iż Marta Matyszczak przedstawiła więzi społeczne jakie łączą poszczególnych sąsiadów, jak ze sobą żyją, jaki mają do siebie stosunek. Czytając powieść na pewno zwrócicie na to uwagę, gdyż ma to również wpływ na rozwiązanie zagadki.


Podsumowując książkę serdecznie polecam wszystkim tym którzy lubią lekkie kryminały z dawką dobrego humoru. Książkę czyta się szybko, jest idealna na upalne dni. A do tego świetny narrator Gucio na pewno przypadnie nie jednej osobie do gustu. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki Pani Marty Matyszczak. Jeszcze raz gorąco polecam tę powieść.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo dolnośląskie

5 komentarzy:

 1. Ciekawy tytuł i jaka wysoka ocena! Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierz mi książka bardzo ciekawa i do tego z humorem. Jeśli lubisz kryminały to na pewno Ci się spodoba

   Usuń
 2. Żałuję, że nie zaopatrzyłam się w tę książkę po premierze.. Teraz mam pilniejsze zakupy i będzie musiała poczekać, a zapowiada się świetnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie musisz to przeczytać. :) Tym bardziej że już niedługo pojawi się kolejna część.

   Usuń
 3. Rzadko sięgam po kryminały z wątkiem humorystycznym, a to przecież całkiem ciekawa sprawa :)

  OdpowiedzUsuń