9 sierpnia 2017

Czym tak naprawdę są powieści kryminalne?


Kryminał to inaczej powieść kryminalna charakteryzująca się taką fabułą, która koncentruje uwagę głównie na popełnieniu jakiejś zbrodni, okoliczności jak do niej doszło, dochodzenia, a co najważniejsze skupia się na tym, aby odnaleźć i zdemaskować sprawcę. Powieść kryminalną można podzielić na cztery podstawowe odmiany:
1.      Powieść sensacyjno – awanturnicza, jak podają źródła tworzono ją głównie w Anglii oraz we Francji. W Polsce powieść sensacyjno – awanturnicza pojawiła się i swój rozkwit miała w dwudziestoleciu międzywojennym. Powieść ta duży nacisk kładzie na wątek przestępstwa, a także na przygody głównych oraz pobocznych bohaterów powieści. Główny bohater charakteryzuje się często tym, iż jest prawdziwym dżentelmenem, który lubi balansować na granicy prawa.
2.      Powieść detektywistyczna, jej rozkwit również datuje się na okres dwudziestolecia międzywojennego. W tego typu powieść główny bohater prowadzi w śledztwo w danej sprawie posługując się drogą dedukcji (racjonalnego rozumowania polegającego na wyciąganiu wniosków z obserwacji). Pomiędzy głównym bohaterem, a przestępcą dochodzi zazwyczaj do intelektualnej rozgrywki.
3.      Czarny kryminał amerykański, utwory z tego rodzaju powieści kryminalnych często przedstawiają „czarną” wizję otaczającego nas świata. Często autorzy ukazują, iż na świecie nie istnieje ani dobro ani zło. W tego rodzaju powieściach historie są bardzo złożone, nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o sprawę kryminalną, ale przedstawione zostają także inne wątki sensacyjne dotyczące bohaterów. Główny bohater nie rozwiązuje problemów wyłącznie dzięki dedukcji, ale poprzez osobiste zaangażowanie w dochodzenie i schwytanie przestępcy. Bohater wykreowany nie jest także bez skazy. Często, aby rozwiązać zagadkę musi złamać prawo, czy odnieść się do przemocy lub innych zabronionych czynów.
4.      Powieść milicyjna, ten gatunek swój rozkwit miał przede wszystkim w krajach obozu socjalistycznego. Powieść ta łączy zarówno elementy kryminały detektywistycznego, sensacyjnego, a także pewne cechy powieści socrealistycznej. Przedstawiony w tego rodzaju powieściach świat często jest wyidealizowaną wizją socjalizmu, gdzie funkcjonariusze milicji zawsze doprowadzali do schwytania przestępcy. Fabuła powieści milicyjnej opiera się głównie na bardzo szczegółowym śledztwie, eksponowano także rolę i znaczenie milicji. 

Osoby, które są ze mną dłużej wiedzą, że uwielbiam kryminały. Oto lista kilku ulubionych autorów i tytułów:
1. Powieści autorstwa Agathy Christie
2. Seria o Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conan Doyle
3. Książki Remigiusza Mroza
4. Książki Katarzyny Bondy
5. Książki autorstwa Harlana Cobena
6. Książki autorstwa Mario Puzo

A jakie są Wasze ulubione kryminały? Może macie ulubionych autorów i konkretne tytuły?

9 komentarzy:

 1. Polecam trylogię o prokuratorze Szackim Zygmunta Miłoszewskiego :) nieco inny punkt widzenia a także inne problemy w czasie śledztwa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam nic tego autora, ale na pewno to nadrobię. Dziękuję za polecenie:)

   Usuń
 2. Kryminały to nie moja bajka... Chociaż nie powinnam tak pisać nieprzeczytawszy ani jednego, ale jakoś mnie do nich nie ciągne. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja długo przekonywałam się do kryminałów, ale było warto :) Jednak każdy ma swój gust czytelniczy :)

   Usuń
 3. Nie mam swoich ulubionych kryminałów, choć na pewno nie przepuszczę żadnej książki Olgi Rudnickiej, która tworzy świetne komediowe kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytam zbyt wielu kryminałów. Wolę romanse, co nie jest wielką tajemnicą. Dlatego też ciężko mi jest podać jakieś konkretne tytuły. Lubię serię J.D.Robb "In Death" bo i jest porządnych kryminał, a i moja romansoholiczna natura zostaje zaspokojona :D

  Pozdrawiam
  Babskie Czytanki

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja uwielbiam Mroza, Puzyńską oraz Gerritsen :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy post :). Ja również jestem zdeklarowaną fanką kryminałów. Do moich ulubionych autorów należą Agatha Christie, Stanley Earle Gardner, Mroza ubóstwiam :) (z niecierpliwością czekam po następny tom Chyłki :)). Andrea Camilleri też piszę świetne włoskie kryminały i bardzo odpowiada mi styl autora. Lubię sięgać również po książki Stuarta MacBride, Petera Jamesa oraz serię kryminałów napisaną przez J.K. Rowling.

  Pozdrawiam
  zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. jeśli ja miałabym się wypowiedzieć na temat ulubionych kryminałów to króluje u mnie skandynawia, Christie jeszcze nie czytałam, więc nie mogę się wypowiedzieć, natomiast Mróż póki co nie przypadł mi do gustu. Ulubieni aktualnie autorzy to duet Hjorth i Rosenfeldt (mocno polecam!) a także cykl Nesco Harrym Hole :)

  OdpowiedzUsuń