26 czerwca 2012

Władca wilków-Juraj Cervenak

Tytuł: Władca wilków
Autor: Juraj Cervenak
Liczba stron:  376
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica

Ocena: +5/6

Oficjalny opis książki:

Władca wilków” to pierwszy tom opowieści o zemście potomka bogów, wojownika Rogana, wspieranego przez wilka z zaświatów, Gorywałda. Prawie dziesięć lat walczył w wojnach, które doprowadziły do rozbi... „Władca wilków” to pierwszy tom opowieści o zemście potomka bogów, wojownika Rogana, wspieranego przez wilka z zaświatów, Gorywałda.
Prawie dziesięć lat walczył w wojnach, które doprowadziły do rozbicia imperium Awarów, rozciągającego się na równinach pomiędzy Dunajem a Cisą. Należał do drużyn słowiańskich książąt, był najemnikiem, walczącym po stronie Karola Wielkiego, służył w szeregach armii bułgarskiego chana Kruma. Czarny Rogan. Osławiony łucznik, bezlitosny pogromca Awarów. Każdy wódz pragnie mieć go po swojej stronie.
Działa teraz na własną rękę, zapuszcza się w ciemne, zamieszkane przez duchy i demony lasy za Hronem. Tropi ślady Krwawych Psów – najokrutniejszych awarskich oprawców. Dzięki spotkaniu z wiedźmą Mireną i władcą wilków, Czarnobogiem, szybko się dowie, że jego powołaniem jest nie tylko zemsta za dawno nieżyjących bliskich. Aby sprawdzić, jakie drzemią w nim siły i jakie posłannictwo przypadło mu w spadku po nieznanych dotąd przodkach, będzie musiał udać się do królestwa Moreny, bogini śmierci…
Moja recenzja książki:
 
Powieść pod tytułem „Władca wilków” to pierwszy tom z cyklu Czarnoksiężnik, który opowiada o zemście Rogana- potomka bogów, który jest wspierany przez Gorywałda- wilka zza światów.

Akcja powieści toczy się w VIII wieku naszej ery. Imperium Awarów zostaje rozbite przez wojska
Karola Wielkiego. Ludzie zostają zmuszeni do przejęcia religii chrześcijańskiej, która zostaje im narzucona przez nowego władcę. Wiele osób zaczyna się przeciwko temu buntować. Najgroźniejsza grupa wojowników nazwana przez autora Krwawymi Psami nie rezygnuje z walki i nie składa broni. Posiadają oni własną kryjówkę w magicznej twierdzy na skalistej górze. Krwawe Psy najeżdżają na wioski,palą,mordują ludzi i niszczą wszystko co stanie im na drodze. Po pewnym czasie na trop grupy wpada Czarny Rogan- sławny łucznik i pogromca Awarów. Podąża ich tropem i pragnie się na nich zemścić. Po spotkaniu z wiedźmą Mirena główny bohater dowie się, że jego powołaniem jest nie tylko zemsta za zmarłych bliskich.

Jakie przeznaczenie czeka Rogana? Czy uda się on do Królestwa bogini śmierci? Jak zakończą się losy Krwawych Psów?

Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się sięgając po książkę Juraja Cervenaka pod tytułem „Władca wilków”.

Do książki podeszłam z dużą rezerwą, gdyż nie zamawiałam tej książki,a był to prezent od wydawnictwa. Sama bardzo długo się do niej przekonywałam czy ja przeczytać. Gdy zaczęłam czytać książkę okazało się że jest naprawdę ciekawa. Postanowiłam jeszcze bardziej zagłębić się w świat Czarnego Rogana. Książka jest dopracowana pod każdym względem. Autor używa bardzo prostego języka, zrozumiałego dla wszystkich. Dodatkowym plusem, który przemawia na korzyść to, to że akcja rozgrywa się na tle prawdziwych historycznych wydarzeń. Z tyłu książki możemy znaleźć krótki zarys historyczny przedstawionych w powieści wydarzeń. Autor idealnie przeplata rzeczywistość z mitem co czyni powieść ciekawszą. Oprócz ciekawej fabuły należy również wspomnieć o licznych opisach, które stosuje autor. Warta uwagi jest również postać głównego bohatera. Czarny Rogan. Główny bohater jest postacią naznaczoną przez los i doświadczoną przez życie. Wiele już przeszedł w swoim życiu i wiele widział. To mężczyzna z krwi i kości, targany silnymi namiętnościami, wątpliwościami, nie pozbawiony ludzkich słabości, wad i ambicji, popełniający błędy.

Nie mogę również nie wspomnieć o minusach powieści. Pierwszym minusem jest okładka. Nie zachęciła mnie ona do przeczytania powieści, wręcz odwrotnie. I to właśnie stąd moje pierwsze obawy przed sięgnięciem po tę pozycję. Powieść jest prosta, nie posiada bardzo rozbudowanej fabuły. W powieści mogłoby się dziać trochę więcej. Zakończenie książki jest otwarte, co sugeruje nam powstanie kolejnych części przygód Rogana. Po przeczytaniu książki czuję lekki niedosyt. Jednak mam nadzieję że kolejne części będą równie ciekawe jak ta.

„ Władcę wilków” serdecznie polecam osobom, które lubią powieści fantastyczne z odrobinką horroru. Powieść spodoba się również osobom które chcą przeżyć wojenną przygodę i zagłębić się w świat słowiańskich legend.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica

13 komentarzy:

 1. Niestety, takie książki do mnie nie trafiają. Lubię fantastykę w lekkim, raczej komicznym wydaniu, natomiast każda próba przeczytania czegoś poważniejszego kończyła się fiaskiem. Więc mimo tego, że "Władca wilków" zapowiada się interesująco, tym razem sobie odpuszczę.

  Pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę książkę! *___*

  OdpowiedzUsuń
 3. A dla mnie okładka jest zachwycająca! Poza tym czesko-słowackie fantasy to dla mnie zupełna nowość, a więc czuję, że będę mile zaskoczona. Nawet mój chłopak z niecierpliwością czeka na możliwość przeczytania tej pozycji. Na szczęście książka już do nas jedzie! :)

  Pozdrawiam,
  Angie Wu
  www.zrecenzujemy.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dla mnie - pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Całkiem miło wspominam tę książkę, a cenię w niej sobie osadzenie fabuły w słowiańskich klimatach:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie sięgnę, bo to nie mój typ :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię fantastyki, ale tym razem nawet czuję się zainteresowana książką. Pożyjemy, zobaczymy. Może dam się skusić. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszelkie komentarze są zbędne - muszę zdobyć tę powieść *_*

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam, bardzo dobra powieść.:D

  OdpowiedzUsuń
 10. Na ten moment mam już za sobą za dużo fantastyki pod rząd, muszę od niej odpocząć, ale pewnie kiedyś się skuszę :)
  Zapraszam do nas - jesteśmy nowi i liczymy na opinie tych bardziej doświadczonych.
  pozdrawiam i obserwuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Okładka bardzo ładna :) Po przeczytaniu recenzji, myślę, że idealnie pasuje do książki :) Fantastyka z nutką horroru? Muszę to mieć :D

  OdpowiedzUsuń