2 lipca 2012

Asa Larsson-Aż gniew twój przeminie

Tytuł: Aż gniew twój przeminie
Autorka: Asa Larsson
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Ocena: +5/6

Oficjalny opis książki:

Zakochani nastolatkowie, Wilma i Simon, nurkują późną jesienią w jeziorze Vittangijärvi, na dnie którego spoczywa kilkudziesięcioletni wrak samolotu. Ktoś uniemożliwia im wyjście na powierzchnię, blokując przeręblę drzwiami. Młodzi ludzie giną pod lodem.
Śledztwo prowadzą znani z poprzednich powieści Larsson komisarz Anna Maria Mella i Sven Erik Stalnacke. I tym razem włącza się w nie Rebeka Martinson, która pracuje w Kirunie jako prokurator.
Najbardziej pomocna w rozwikłaniu zagadki okaże się ... sama Wilma. Jak to możliwe?

Moja recenzja książki:
 
Pierwszy raz miałam do czynienia ze skandynawskim kryminałem. „Aż gniew twój przeminie” to mój pierwszy kryminał autorstwa Asy Larsson.

Akcja toczy się w skandynawskim miasteczku. Simon i Wilma-dwoje zauroczonych w sobie nastolatków nurkuje w pobliskim jeziorze. Jak się okazuje w jeziorze znajduje się wrak starego samolotu. Podczas gdy młodzi ludzie próbują wyjść z jeziora odkrywają, że przerębel zakryty jest drzwiami na których ktoś stoi. Główną bohaterką książki jest prokurator Rebecca Martinsson, której śni się zaginiona dziewczyna i mówi że została zamordowana. Po kliku miesiącach w jeziorze zostają znalezione zwłoki Wilmy. Zagadkową śmierć nastolatków rozwiązuje Sven Erik Stalnacke
oraz Anna Maria Mella.

Komu zależało na śmierci Wilmy? Co stało się z ciałem Simona? Jak doszło do ich śmierci? Czy zagadka zostanie rozwiązana?

Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć sięgając po książkę Asy Larsson pod tytułem „ Aż gniew twój przeminie”.

Po książkę sięgałam z pewną rezerwą gdyż nie jestem zagorzałą fankom kryminałów a tym bardziej kryminałów skandynawskich. O książce słyszałam i czytałam kilka pozytywnych opinii i zdecydowałam się sama sięgnąć po dzieło Asy Larsson. Książka okazała się bardzo wciągająca już od pierwszych stron. W jednym momencie zapomniałam o swoich obawach i o tym że nie przepadam za kryminałami. Ten mi się po prostu podobał. W powieści nie brak dynamicznej i pełnej napięcia oraz zwrotów akcji.

Dodatkowym plusem o którym należy wspomnieć są tajemnice skrywane przez mieszkańców miasteczka. Autorka bardzo wyraźnie zaznacza emocje które przeżywają bohaterowie. Nie brak tu również realistycznych opisów które przenoszą czytelnika w świat tajemniczej zagadki.

Jeżeli już wspomniałam o plusach książki to muszę wspomnieć o jednym minusie który rzucił mi się w oczy podczas czytania. Autorka przeplata ze sobą kilka wątków i w pewnym momencie można się zgubić. Ale to jedyny minus jaki mi się wrzucił w oczy. Nic więcej nie znalazłam.

Podsumowując książka spodobała mi się. Serdecznie polecam ją fanom kryminałów i zagadek kryminalnych których w tej powieści nie mało. Książka spodoba się również osobom które lubią rozwiązywać tajemnice i zagadki wraz z głównymi bohaterami.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

9 komentarzy:

 1. Świetna czytałam bardzo mi sie podobała

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam twórczości tej autorki. Twoja recenzja zaciekawiła mnie i zachęciła do zapoznania się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam :)Twoja recenzja zaciekawiła mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka sprawia wrażenie interesującej :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś nie przepadam za kryminałami, ale zaintrygowałaś mnie tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze żadnego typowego kryminału skandynawskiego, ale ta książka mnie zaciekawiła. Możliwe, że po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. I kolejna wysoka nota dla skandynawskiego kryminału. :) Muszę wreszcie zabrać się za ich czytanie. Tematyka "Aż gniew..." bardzo mi się podoba, więc chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chcę przeczytać. Poprawka. Bardzo chcę! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się całkowicie - świetna powieść w szwedzkim stylu

  OdpowiedzUsuń