8 lipca 2012

Ciro Cabala-Przeklęta moneta

Tytuł: Przeklęta moneta
Autor: Ciro Cabala
Liczba stron: 268
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM

Ocena: +4/6

Oficjalny opis książki:

Legenda głosi, że monety jakie otrzymał Judasz za wydanie Jezusa mają magiczną moc. Ten, kto je posiada ma ogromne powodzenie.
Ostatni z zachowanych do naszych czasów Judaszowych srebrników trafia w ręce chłopca, który z wujostwem podróżuje po Turcji. Wszystko zaczyna się komplikować, a egzotyczna podróż na Wschód przemienia się nieoczekiwanie w pełną niebezpieczeństw ucieczkę na Zachód…

Moja recenzja książki:
 
„Przeklęta moneta” autorstwa Ciro Cabala to ciekawa i fascynująca powieść napisna specjalnie dla młodzieży.

Głównym bohaterem powieści jest Janek,który wraz ze swoim wujostwem podróżuje po Turcji. Celem ich wyprawy są orientalne zakupy jakie można zrobić na tureckim targu. Pewnego dnia podczas robienia właśnie takich zakupów Janek kupuje od dziewczyny tajemniczą szkatułkę. Po jakimś czasie od dnia zakupu Janek odkrywa w szkatułce drugie dno,gdzie ukryta została stara moneta. Nasz główny bohater zaczyna się zmieniać. Podejrzewa że stara moneta którą odnalazł posiada magiczną moc. W życiu Janka przytrafiają się tylko i wyłącznie szczęśliwe zbiegi okoliczności,zaczyna wieść mu się bardzo dobrze. Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy.
Im lepiej wiedzie się Jankowi, tym straszniejsze zdarzenia mają miejsce w rodzinie chłopca. Po pewnym czasie okazuje się że stara moneta to ostatni już judaszowy srebrnik. Ktoś inny również chce mieć w posiadaniu starą,magiczną monetę.

Czy Janek odkryje całą tajemnicę? Jak upora się z problemami w rodzinie? Czy odda monetę bez walki? Jakie jeszcze przygody spotkają młodego Janka?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w powieści Ciro Cabala zatytułowanej „Przeklęta moneta”.

Książka podobała mi się chociaż początkowo miałam mieszane uczucia. Jednak wraz z rozwojem całej akcji książka nabiera fajnego tempa i naprawdę zaciekawia czytelnika. W powieści możemy znaleźć różnorodność tematyczną. Autor umiejętnie przeplata ze sobą dwa wątki. Janek z jednej strony próbuje rozwikłać zagadkę monety, z drugiej natomiast stara się uniknąć spotkania z przestępcami, czyhającymi na judaszowy srebrnik. W książce cały czas coś się dzieje, chociaż zdarzyło się klika nużących opisów. Mnogość wydarzeń i wartka akcja sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Dodatkowym plusem książki są wartości jakie młody czytelnik może z niej wynieść. Janek musi podejmować mądre i co najważniejsze samodzielne decyzje. Kolejnym aspektem wartym wspomnienia są przepiękne,orientalne opisy Turcji i okolic. Dzięki nim czytelnik może przenieść się w egzotyczny i orientalny świat przygody.

Cała powieść napisana jest łatwym i przystępnym dla każdego czytelnika językiem. Elementy zaskoczenia i tajemnicy wprowadzają odrobinę pikanterii i ciekawości w całej ksiażce. Należy również wspomnieć o tym, że zakończenie książki jest otwarte. Uważam że autor chciała aby każdy czytelnik napisał w swojej głowie własne zakończenie całej powieści.

Reasumując książkę serdecznie polecam młodzieży która lubi powieści przygodowe z odrobiną kryminału i tajemnicy.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu WAM.

 

3 komentarze:

 1. Książka, która raczej mnie nie zainteresuje, ale wszystkim innym życzę przyjemnej lektury.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Magiczna moc judaszowej monety? Mogę polecić znajomym nastolatkom, które lubią takie klimaty:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się fajna,ale nie jakaś porywająca ;)

  OdpowiedzUsuń