27 lipca 2012

Patrick Rothfuss-Strach mędrca cz.2

Tytuł: Strach mędrca
Autor: Patrick Rothfuss
Tom  w serii: druga część drugiego tomu
Seria: Kroniki Królobójcy
Liczba stron: 640
Czas czytania: 6 dni
Wydawnictwo: Rebis

Ocena: -5/6

Oficjalny opis książki:

Drugi tom długo wyczekiwanej kontynuacji Kronik Królobójcy.
Dzień drugi chyli się ku zachodowi. Kvothe powoli ujawnia, jak rodziła się jego legenda. Czy możliwe jest, by rozmawiał z istotą, która dzięki swojemu jasnowidzeniu doprowadza ludzi do obłędu? Ile zaś prawdy może być w tym, że w tak młodym wieku spędził wiele nocy z Felurianą, której sztuka miłosna pozbawiła już życia rzesze mężczyzn?
Utalentowany arkanista i bard nie ustaje w staraniach pozyskania mecenasa, którego opieka pozwoliłaby mu na dostatnie życie. Przy tym bez wytchnienia poszukuje śladów Chandrian, choć w powodzenie tego zadania wątpi coraz bardziej. Jego ostatnią nadzieją okazuje się przemierzenie odległych ziem Ademre. Pomocne w podróży okazują się lekceważone dotychczas zajęcia z Elodinem, dzięki którym rozbudził uśpioną dotąd część swojego umysłu.
Podczas gdy bohater dzieli się z Kronikarzem swoją przeszłością, ponura przyszłość nabiera kształtu tuż za drzwiami jego karczmy.

Moja recenzja książki:

„Strach mędrca” część II to druga część drugiego tomu słynnych już Kronik Królobójcy autorstwa Patricka Rothfussa. Możemy zapoznać się z kolejnymi nowymi przygodami głównego bohatera Kvotha.

W tej części poznajemy dalszy ciąg legendy Kvotha. Cała historia zaczyna nabierać tempa. Kvoth nadal poszukuje mecenasa,aby zapewnić sobie dostatnie życie. Nadal bez ustanku poszukuje śladów Chandrian. Poproszony przez Alverona Kvoth staje na czele bardzo ważnej wyprawy. Jaki będzie cel tej wyprawy? Jak poradzi sobie z nią Kvoth? Podczas całej wyprawy Kvoth będzie miał okazję zawrzeć nowe przyjaźnie, nauczyć się całkiem nowych i niedostępnych wcześniej dla niego rzeczy. Pozna również piękną Lethani. Cała podróż przybierze nieoczekiwany obrót. Kvoth będzie musiał zmierzyć się ze swoją przeszłością. Czy podoła temu zadaniu?

Jak zakończy się historia Kvotha? Czy znajdzie miłość swojego życia? Czy podoła wyprawie? Czego dowie się o swojej przeszłości? Czego nowego nauczy się Kvoth? Czy przyjaźnie przetrzymają wszystko?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w drugiej części drugiego tomu pod tytułem „Strach mędrca” autorstwa Patricka Rothfussa.

Po drugą część przygód Kvotha sięgnęłam z wielką chęcią. Po zakończeniu pierwszego tomu nie mogłam się doczekać kiedy zacznę czytać kolejne jego przygody. Muszę przyznać,że Patrick Rothfuss zrobiła bardzo dobrą robotę. Tak samo jak w poprzedniej części również i tu poznajemy ciąg dalszych przygód Kvotha. W tej części mamy do czynienia z większą ilością tajemnic i zagadek. Autor w bardzo tajemniczy sposób potrafi zainteresować czytelnika całą fabułą. Tak samo jak w części pierwszej również i w tej bardzo spodobał mi się główny bohater. Uważam,że jest taki inni niż ci wszyscy fantastyczni bohaterowie. Od początku serii możemy zauważyć że do ostatniego tomu przeszedł on bardzo dużą metamorfozę. Zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną. Autor używa tak samo jak w części pierwszej bardzo bogatego i barwnego języka. Mamy tu do czynienia z ciekawymi opisami,które przenoszą nas w świat Kvotha i jego przyjaciół. Fabuła jest dokładnie przemyślana. Nic nie dzieje się tu przypadkowo.

Jak wspomniałam podczas recenzji pierwszej części fabuła książki wydawała mi się zbyt rozwleczona. Jednak nie mogę tego powiedzieć o tej części. Tutaj historia znacznie nabiera tempa.

Podsumowując książka bardzo mi się spodobała. Przygody Kvotha wciągnęły mnie bez reszty. Bardzo polubiłam głównego bohatera i jeśli będę miała ku temu okazję na pewno sięgnę po kolejne części przygód Kvotha i jego przyjaciół. Książkę polecam wszystkim którzy mieli już styczność ze wcześniejszymi przygodami Kvotha oraz wszystkim którzy chcą przeczytać ciekawą historię przygodową z elementami fantastycznymi. Jeszcze raz gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis.

6 komentarzy:

 1. Dobra recenzja - pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super książka

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawa recenzja :)
  jednakże przede mną cały czas pierwsza część, zatem pass :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zachęciła mnie część pierwsza, więc druga tym bardziej nie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie siegnę

  OdpowiedzUsuń
 6. Najpierw koniecznie muszę dorwać tom pierwszy!

  OdpowiedzUsuń