19 sierpnia 2012

Boże singielki i Żonaci księża. 30 palących pytań w kwestii celibatu


Tytuł: Boże singielki
Autorka: Paola Lazzarini
Czas czytania: 1 dzień
Liczba stron: 104
Wydawnictwo: Bernardinum

Ocena: +4/6

Moja recenzja książki:

Po książkę Paoli Lazzarini pod tytułem „ Boże singielki” sięgnęłam z ciekawości,gdyż zainteresował mnie sam tytuł. Byłam przekonana,że będzie to jakieś opowiadane lub coś w tym stylu. Jednak,gdy zaczęłam czytać okazało się,że jest to swoisty poradnik. W książce nie ma żadnej akcji ani fabuły więc nie będę przedstawiać jej treści. Od razu postanowiłam przejść do oceny.

Dopiero,kiedy byłem gotowy pozwolić umrzeć moim pragnieniom,mogło mi się przydarzyć coś zupełnie nowego,coś przekraczającego moje własne oczekiwania.”

Autorka książki jest socjolożką i formatorką. Jak wcześniej wspomniałam jest to poradnik dla osób samotnych,szukających bezskutecznie miłości. We współczesnych czasach na takie osoby używa się zwrotu single,stąd właśnie tytuł książki „Boże singielki”. Ciekawy jest również przypis znajdujący się na okładce,w którym czytamy „Dzielne dziewczyny idą do nieba...same?”.
Świat tak został stworzony,aby każdy miał drugą połówkę,a człowiek został stworzony po to aby kochać. Jednak nie wszystkie osoby potrafią znaleźć swoją miłość. Przyczynami są różne zjawiska np. skromność, bogobojność, nieśmiałość,strach przed poznaniem kogoś nowego. Jednak autorka tej książki obala wszystkie te wyżej wymienione zjawiska i na podstawie przykładu Roberty pokazuje,że każdy może znaleźć swoją drugą połówkę. Bez względu na wiek i obawy. W swojej książce autorka porusza takie problemy jak : „Pokusa wypełnienia pustki”, „Powrócić do normalnego życia po nieudanej miłości”,”Poszukiwanie miłości” czy „Szukanie miłości w sieci” oraz wiele więcej.
Autorce nie brakuje również lekkiego poczucia humoru co jest pozytywny aspektem tej pozycji. Kolejnym plusem jest to,że wszystkie poruszone tematy są przedstawione zgodnie z duchem wiary chrześcijańskiej. 


Tytuł: Żonaci księża. 30 palących pytań w kwestii celibatu
 Autor: pod redakcją Arturo Cattaneo
Czas czytania: 2 dni
Liczba stron: 172
Wydawnictwo: Bernardinum

Ocena: +4/6

Moja recenzja książki:

 
Książka pod tytułem „Żonaci księża? 30 palących pytań w kwestii celibatu” sięgnęłam z ciekawości. Nie jest to książka ,w której czytelnik ma styczność z ciekawą i wciągającą akcją. Jest to zbiór różnych poglądów i wypowiedzi na temat celibatu wśród księży. W takim wypadku postanowiłam od razu przejść do oceny tej pozycji.

Kwestie celibatu wśród duchownych zawsze są powodem do żarliwych dyskusji na ten temat. Autor książki Arturo Cattaneo skupia się na przedstawieniu czytelnikowi kwestii celibatu oraz różnorodnych poglądów na ten temat.

Za celibatem kapłańskim kryje się ten sam sposób myślenia,jaki możemy spotkać także w chrześcijańskim małżeństwie: całkowity dar ze „wszystkiego”i „na zawsze” w miłości.”

Autor stawia w książce 30 interesujących,moim zdaniem zwykłego czytelnika i człowieka wierzącego. Znajdziemy tu odpowiedzi na takie pytania jak: Czy celibat kapłański ma pochodzenie biblijne?, Różnice między kościołem Wschodnim a Zachodnim, Czy celibat jest konieczny?, Jakie znaczenie ma celibat w poszczególnych kwestiach życia?, Czy celibat nie jest czymś obcym dla naszego sposobu życia?. Książka została tak jakby podzielona na 8 różnych części,takich jak:
-Celibat kapłański:trochę historii
-Co mówi teologia?
-Pomówmy o uczuciowości i seksualności
-Rozeznać powołanie i towarzyszyć mu
-Celibat w życiu kapłana
-Celibat a inkulturacja
-Nauczanie papieskie
-Dodatek.

Książka jest ciekawa,jednak czasami mnie nużyła. Język jest typowo teologiczne i niektóre zwroty są nie zrozumiałe. W książce znajdziemy fragmenty encyklik poszczególnych papieży na temat celibatu,między innymi znajdziemy słowa Jana Pawła II. W dodatku zostały dołączone ciekawe dokumenty,które pochodzą z poszczególnych Soborów oraz z epoki średniowiecza. Wszystkie poglądy i teorie zawarte w tej pozycji zostały poparte cytatami pochodzącymi ze Starego bądź Nowego Testamentu. Autor chciał przybliżyć czytelnikowi kwestię celibatu i jego skutki oraz konsekwencje jaki za sobą niesie.

Podsumowując książka jest ciekawa,jednak polecam ją osobom,które naprawdę są tym tematem zainteresowane i chcą się dowiedzieć czegoś więcej. W innym przypadku książka może znudzić i zniechęcić.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bernardinum.
 
 2 komentarze:

  1. Coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książkę o singielkach podaruję sobie, bo singielką nie jestem już od paru ładnych lat, ale o księżach chętnie bym poczytała :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń