23 sierpnia 2012

Karol Lewandowski-Busem przez świat

Tytuł: Busem przez świat
Autor: Karol Lewandowski
Czas czytania: 2 dni
Liczba stron: 332
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Ocena: -5/6

Moja recenzja książki:

„Busem przez świat. Wyprawa pierwsza” to książka autorstwa Karola Lewandowskiego. Jest ciekawa książka podróżnicza i z pewnością zainteresuje wszystkich,którzy lubią podróżować.

Ekipa pięciu zgranych chłopaków: Karol,Michał,Wojtek,Marek i Krzysiek wpadają na bardzo ciekawy pomysł. A mianowicie postanawiają odbyć przygodę swojego życia. Kupują starego campera,remontują go i wyruszają ze Śląska na Gibraltar. Właśnie taki jest cel całej podróży. Początkowo ludzie z ich otoczenia byli do tego sceptycznie nastawieni,sądzili,że coś takiego na pewno im się nie uda. Jednak oni bez względu na wszystko chcą zrealizować swoje marzenie. Wyruszają w podróż w nieznane i z dnia na dzień zaczyna o nich być głośno w radiu,telewizji i internecie.

Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza część zawiera opis przygotowań do wyprawy oraz sam jej pomysł. Dowiemy się jak chłopaki zaplanowali swoją podróż. Dodatkowym plusem jest to,że znajdziemy tu kosztorys,plan przygotowań oraz cały ekwipunek,który jest niezbędny do podróży. Natomiast w części drugiej czytelnik może przemierzyć całą trasę podróży z naszymi bohaterami. Znajdziemy tam ciekawe historie,nieraz zabawne,a czasem nawet dziwne i niebezpieczne jak chociażby spotkanie z niedźwiedziem i ucieczka przed nim.

Michał,Karol,Wojtek,Krzysiek i Marek byli różnie odbierani podczas swojej podróży przez cudzoziemców. Niektórzy byli dla nich bardzo życzliwi i skłonni do pomocy,a niektórzy byli bardzo obojętni i gburowaci jak chociażby opisany w książce szwajcar. W pamięci natomiast bardzo zapadła mi postać pastora Davida i Gosi,która udzieliła pomocy chłopakom,gdy ich okradziono. Zostali też oni bardzo miło przyjęci przez ludzi zamieszkałych w Hiszpanii. Jednak nie zawsze było miło,wesoło i kolorowo. Bywały ciężkie dni. Dni zwątpienia. Gdy chłopcy chcieli wracać do Polski,nie byli przekonani co do sensu ich wyprawy. Często mieli problemy z samochodem. Psuła im się skrzynia biegów. Jednak w trudnych chwilach mieli siebie nawzajem. Przyjaźń, determinacja oraz chęć zrealizowania marzenia nie pozwoliły im zawrócić. W książce znajdziemy również wkładkę z kolorowymi zdjęciami z podróży. Bardzo łatwy,prosty do zrozumienia język to kolejne atuty książki.

Reasumując bardzo miło i szybko czytało mi się tę książkę. Serdecznie gratuluję chłopakom,że udało im się spełnić swoje marzenie i dotrzeć na Gibraltar. Podziwiam ich,że mieli w sobie tyle samozaparcia,determinacji i przede wszystkim odwagi. Książkę oczywiście polecam wszystkim miłośnikom podróży oraz tym,którzy chcieliby zapoznać się z ciekawymi przygodami piątki chłopaków.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.

 

5 komentarzy:

 1. Jestem jak najbardziej na TAK dla takich książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie książki, czytam wszystkie które wpadną mi w ręce. Polecam "Prowadził nas los" Kingi Choszcz i Chopina (może zresztą niedługo pokuszę się o recenzję;)).
  Jeśli będę miała okazję, przeczytam na pewno "Busem przez świat", zwłaszcza że Gibraltar to niesamowite miejsce.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. To może być naprawdę ciekawa książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeglądając ofertę wydawnictwa, ta książka wpadła mi w oko. Myślę, że niebawem sięgnę po tę książkę, ponieważ dawno nie czytałam książki podróżniczej, a ta wydaje się interesująca.

  OdpowiedzUsuń