6 sierpnia 2012

Karolina Król-Cukierek albo psikus

Tytuł: Cukierek albo psikus
Autor: Karolina Król
Liczba stron: 386
Czas czytania: 4 dni
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza

Ocena: +4/6

Oficjalny opis książki:

Często najstraszniejsze historie zaczynają się całkiem niewinnie. Wystarczy grupka nastolatków, noc Halloween i zabawa w wywoływanie duchów. Rzecz w tym, że duchy nie lubią się bawić...
Cukierek albo psikus jest udaną realizacją powieści z pogranicza grozy i historii obyczajowej. Nastoletniej autorce należą się brawa za fabularną konsekwencję, ostre rysy charakterologiczne bohaterów oraz wartką, wciągającą akcję, która bawi lepiej niż Oszukać przeznaczenie…

Moja recenzja książki:
 
„Cukierek albo psikus” to książka autorstwa Karoliny Król. Książkę możemy zaliczyć do gatunku młodzieżowego. Rzadko sięgam po literaturę typowo młodzieżową jednak ta książka przypadła mi do gustu.

Bohaterami książki jest szóstka przyjaciół: Ania,Patryk,Natalia,Zuza,Przemek i Robert. Młodzi ludzie w noc halloweenową wpadają na pomysł wywoływania duchów. Na początku jest to dla nich świetna zabawa i nikt nie wierzy w to,że mogą wywołać duchy naprawdę. Po pewnym czasie okazuje się,że doświadczenie z wywoływaniem duchów powiodło się a szóstka przyjaciół jest obdarzona niezwykłymi zdolnościami o których zawsze marzyli. Jednak za otrzymane zdolności nastolatkowie będę musieli zapłacić wysoką, a nawet bardzo wysoką cenę. Do tego wszystkiego dojdą również porwania oraz dokonywanie doświadczeń na dzieciach.

Jak zakończy się cała historia? Dlaczego przyjaciele wywołali duchy? Jaki przyniesie to skutek w ich życiu? Jak poradzą sobie z tą trudną i niebezpieczną sytuacją? Czy otrzymane zdolności pomogą im,a może będą ich przekleństwem?

Odpowiedź na wszystkie nurtujące Was pytania znajdziecie w powieści „Cukierek albo psikus” autorstwa Karoliny Król.

Choć tak jak wspomniałam na samym początku rzadko sięgam po młodzieżówki z tą książką było inaczej. Już na wstępie zaintrygował mnie opis powieści oraz przypis znajdujący się na pierwszej stronie książki, w którym możemy znaleźć takie zdanie „Wydarzenia opisane w tej historii są prawdziwe. Spisałem je jako jeden z ocalałych,żeby Was przestrzec. Abyście nigdy nie popełnili tego błędu co my. Imiona i miejsca zostały zmienione,bo gra się jeszcze nie skończyła. Nadal nie jest bezpiecznie.”

Tak jak mówi przypis autorki książka oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Jest to historia szóstki przyjaciół,którzy tak naprawdę pod wpływem chwili robią rzecz,której skutki jak się okazuje odczuwają do dnia dzisiejszego. Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawia nam bohaterów. Są oni przedstawieni w sposób bardzo realny i rzeczywisty. Są to młodzi ludzie,nastolatkowie,których możemy uosabiać z osobami z naszego otoczenia. Nikt nie jest tu idealny. Każdy posiada jakieś wady i zalety. Autorka w pełnej rozciągłości skupia się na postaciach i zdarzeniach,natomiast mniej swojej uwagi poświęca opisom.

Jedynym minusem tej powieści jest bardzo mała czcionka,która utrudnia czytanie. Po kilku stronach miałam zmęczone oczy i chcąc nie chcąc musiałam odłożyć książkę na półkę.

W książce została przedstawiona bardzo ciekawa fabuła oraz wartka akcja ,która wciąga czytelnika bez reszty. Z kartki na kartkę mamy ochotę na więcej. Moim zdaniem książka jest warta przeczytania i powinny przeczytać ją przede wszystkim młode osoby,które fascynują takie rzeczy jak seanse spirytystyczne i wywoływanie duchów. 

Za możliwosc przeczytania książki serdecznie dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej

 

6 komentarzy:

 1. Coraz lepiej, jeśli chodzi o recenzje :) Osobiście książka mnie nie interesuje, także pozostawię swoją opinię na jej temat tylko dla siebie.

  Pozdrawiam,
  Angie Wu
  www.zrecenzujemy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Fabuła zachęcająca, więc poszukam u siebie w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie ta fabuła nie zachęca. Książka jak dla mnie nazbyt młodzieżowa. Ale może ja już po prostu za stara jestem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Teraz też już coraz rzadziej sięgam po tzw. młodzieżówki, ale może na tę się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak będzie okazja na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A JA ZNAM OSOBIŚCIE KAROLINE

  OdpowiedzUsuń