25 września 2012

Łucja Fice-Przeznaczenie

Tytuł: Przeznaczenie
Autorka: Łucja Fice
Liczba stron: 339
Czas czytania: 4 dni
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza

Ocena: +4/6

Moja recenzja książki:

Po książkę pod tytułem „Przeznaczenie” autorstwa Łucji Fice sięgnęłam z ciekawości,gdyż bardzo zaintrygowała mnie okładka. Książka jest typową powieścią obyczajową.

Główną bohaterka jest Gabriela,bezrobotna kobieta,która ma męża Zenona oraz córkę Zuzię. Gabriela ma 50 lat i przez całe swoje życie doskonale spełnia się w roli matki i wzorowej żony. W pewnym momencie swojego życia Gabriela postanawia wyjechać do pracy na Wyspy Brytyjskie. Po pozytywnym okresie próbnym Gabrysia zostawia męża i córkę i wyjeżdża aby pracować w domu opieki nad starszymi osobami. Do tego wszystkie naszą główna bohaterkę od pewnego czasu nawiedzają sny,w których główną postacią jest jej matka,która chce kobiecie coś przekazać. Gdyby tego wszystkiego było mało okazuje się,że w miejscu w którym Gabrysia pracuje poznaje staruszka o tajemniczym polskim nazwisku. Nasza główna bohaterka będzie musiała odkryć co łączy ją i jej rodzinę z tajemniczym mężczyzną. Na dodatek Gabrysia spotka swoją prawdziwą miłość.

Jak zakończy się cała historia? Czy Gabriela zakocha się w kimś innym? Czy rozstanie się z mężem? Co w snach chce przekazać Gabrysi matka? Dlaczego ukazuje jej się tak często? Kim będzie tajemniczy mężczyzna w domu opieki? Co łączy tego mężczyznę i Gabrysię? Czy główna bohaterka odkryje tajemnicę?

Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć sięgając po książkę autorstwa Łucji Fice pod tytułem „Przeznaczenie”.

Jak wspomniałam na samym początku książka bardzo mnie zaciekawiła dzięki swojej okładce,która wydała mi się dość tajemnicza i refleksyjna. Sięgając po tę książkę właśnie takie miałam do niej nastawienie. Autorka przedstawia ciekawą historię swoim czytelnikom. Ukazuje nam początkowo życie 50-letniej kobiety,która jest wzorową matką i żoną i jest trochę zmęczona dotychczasowym życiem. W pewnym momencie swojego życia decyduje się na podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii. Jednak praca nie będzie łatwa. Główna bohaterka będzie opiekować się starszymi ludźmi,a ta praca nie należy do lekkich. Autorka przedstawiła czytelnikom postać dzielnej,odważnej i silnej emocjonalnie kobiety. Dlaczego właśnie tak uważam? Ponieważ wiem jak dużym obowiązkiem i naprawdę ciężką pracą jest opieka nad starszymi ludźmi oraz patrzenie na ich ból i cierpienie. Na pewno nie należy to do łatwych i przyjemnych zadań.

Autorka w bardzo realistyczny sposób przedstawia problem emigracji zarobkowej,podziału rodziny oraz opieki nad ludźmi starszymi. W książce znajdziemy dużo opisów mówiących o warunkach panujących w domu opieki i niektóre z nich naprawdę wywołały u mnie gęsią skórkę i szok. Łucja Fice przedstawia również w interesujący sposób to jak główna bohaterka przeżywa swoją druga młodość,poznaje nową miłość,stara się zmienić swoje życie. Do tego wszystkiego dochodzi również tajemniczy mężczyzna,zagadka z nim związana oraz dziwne sny,które nawiedzają Gabrysię.

Podsumowując książka jest warta przeczytania. Jest to powieść obyczajowa,która ma w sobie mnóstwo prawdy i przesłania. Kto powinien sięgnąć po tę książkę? Osobiście uważam,że jest ona dla wszystkich tych którzy lubią powieści obyczajowe oraz chcą przeczytać ciekawą i mądrą historię. 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej

 

9 komentarzy:

 1. Okładka rzeczywiście piękna,a treść sama w sobie może nie jest genialna,ale ważne,że dobrze się czyta.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że warto przeczytać, więc rozejrzę się za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś ale raczej nie. Fajny nowy szablon choć trochę za jasny ale to moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka interesująca.Już zaczynam się roglądać za tą książką.
  Myślę,że będzie warto.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałem.Ta książka może byc pomnikiem polskiej emigracji.Czyta się jednym tchem.Przypomniał mi się Emil Zola ze swoim Żerminal.Oczywiście to co innego,inny czas,problemy, ale ten sam realizm aż do bólu a oprócz tego ta ezoteryka świetnie podana Polecam wszystkim którzy kochają prawdę i PRAWDĘ.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś Pani Łucja odwiedzając zakład w którym pracowała opowiadała mi o Przeznaczeniu ,nabrałam ochoty na jej przeczytanie ,ale ze względu na dodatkowe zajęcia nie dotarłam do księgarni.Bardzo żałuję a mogłam mieć książkę i to jeszcze z autografem.Postaram się to nadrobić i już nie mogę się doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wczoraj zaczęłam czytać, wciąga, a przecież trzeba szykować mieszkanie do Świąt. Pisana lekką ręką. Ciesze się, że dość gruba, 339 stron. Dopiszę coś po przeczytaniu całej.

  OdpowiedzUsuń