4 lipca 2016

Słodycz wybaczenia - Lori Nelson Spielman


Tytuł: Słodycz wybaczenia
Autorka: Lori Nelson Spielman
Liczba stron: 412
Wydawnictwo: Rebis

Ocena: 5/6

"Bo kiedy gasimy jedna świeczkę, to jednocześnie zapalamy inną. Jaką niezwykłą wyprawą pełną prób i błędów jest ludzkie życie. Dźwigamy w sobie wstyd i poczucie winy, ale chwile wypełnione dobrem i pokorą ujmują nam tego brzemienia".

Czy zdarzyło Wam się być kiedyś postawionym w trudnej sytuacji? W takiej kiedy nie wiedzieliście co zrobić, co powiedzieć? Na pewno większość z nas spotkała się z tym, że ktoś prosił go o wybaczenie, albo z tym, że to on sam prosił o wybaczenie drugą osobę. 

Hanna Farr to znana dziennikarka telewizyjna mieszkająca w Nowym Orleanie. Prowadzi swój własny program i dzięki niemu zyskała sporą popularność w całym stanie. Jej partner Michael jest burmistrzem miasta i prężnie działa w polityce. Para jest ze sobą szczęśliwa i razem planują przyszłość. W całym stanie wielką furorę robią "kamyki przebaczenia". Ich pomysłodawczynią jest Fiona Knowles. Pewnego dnia Hanna otrzymuje list oraz kamyki z prośbą o wybaczenie od swojej szkolnej prześladowczyni. Główna bohaterka nie wie co ma zrobić. Dodatkowo dostaje propozycję pracy, a jej stanowisko w obecnej stacji telewizyjnej jest zagrożone. Do tego wszystkiego dochodzą problemy z Abby, córką jej partnera oraz niewyjaśnione sprawy z przed lat. Kamyki wybaczenia rozpoczynają serię różnych ważnych dla bohaterki zdarzeń oraz życiowych zawirowań.  

"Dopóki nie wlejesz światła w to coś, co cię spowija w mrok, będziesz zawsze zagubiona"

Niech Was nie zmyli tytuł, ponieważ "Słodycz wybaczenia" to nie jest słodka powieść o przepraszaniu. Jest to piękna, a zarazem wzruszająca historia o kobiecie z przeszłością, z problemami oraz mierzącej się ze swoimi słabościami i trudnymi wyborami. Początkowo główna bohaterka wydawała mi się być nie co drażniąca, ponieważ charakteryzuje się tym, ze jest silna, uparta i zawsze dąży do zrealizowania określonego celu po przysłowiowych "trupach". Jednak z czasem, gdy co raz bardziej zagłębiałam się w lekturę zaczęłam zauważać delikatność, wrażliwość oraz samotność bohaterki. Hanna będą w związku z Michaelem często czuła się samotna i opuszczona, potrzebowała wsparcia, oraz życiowej stabilizacji, której oczekiwała od swojego partnera. Główna bohaterka staje przed trudnymi życiowymi wyborami. 

Autorka oprócz problemu wybaczenia porusza również w powieści takie problemy jak bycie w związku z mężczyzną, który ma dziecko czy choćby rozpad rodziny i rozwód, który wpływa na późniejsze życie i działania dziecka. Hanna ma bardzo bliskie relacje z ojcem, często go idealizuje, nie zwraca uwagi na jego wady. Ma za złe matce, że odeszła do innego mężczyzny, czuje się przez nią odrzucona i zaczyna wewnętrzną walkę ze sobą, aby móc jej to wybaczyć i odnowić relacje. 

Lori Nelson Spielman stworzyła piękną i wzruszającą powieść o życiu, miłości, życiowych trudnościach i co najważniejsze o umiejętności przebaczania. Dla niektórych może wydawać się to śmieszne, że za sprawą kamyka można komuś wybaczyć, ale autorka ukazuje w powieści, że mały kamyczek może być wielkim krokiem na przód dla niejednej osoby, która nie może się przełamać wewnętrznie, aby przebaczyć lub poprosić o wybaczenie.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Jest to powieść obyczajowa, a dialogi są ładnie wplecione, nie naciągane i bardzo realistyczne. Podczas czytania można się uśmiechnąć, ale również co według mnie jest najważniejsze można się wzruszyć. Powieść mi się bardzo podobała. Osobiście polecam, tę książkę każdej kobiecie - zarówno młodym dziewczynom, które mają życie jeszcze przed sobą, jak i kobietom dojrzałym, które mają już doświadczenie życiowe. 


3 komentarze:

 1. Słyszałam o tej książce a po Twoej opinii na pewno po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli tylko lubisz powieści obyczajowe serdecznie polecam

   Usuń
 2. Uwielbiam pozycje obyczajowe, a ta zapowiada się ciekawie dlatego nie wykluczam, że w wolnej chwili po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń