1 lipca 2017

Remigiusz Mróz pod pseudonimem Ove Logmansbo - Prom

Znalezione obrazy dla zapytania prom mróz

Tytuł: Prom
Autor: Remigiusz Mróz pod pseudonimem Ove Logmansbo
Cykl: Vestmanna
Tom: 3
Liczba stron: 342
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Publicat S.A
Ocena: +5/6

„Prom” to trzecia książka z cyklu Vestmanna autorstwa Remigiusza Mroza pod pseudonimem Ove Løgmansbø. Powieść zawiera w sobie wiele ciekawych wątków, ale co najważniejsze jest nie lada gratką dla fanów sensacji, kryminału i thrillera.

Akcja powieści skupia się na dziewiczym rejsie promu Morgenrode z duńskiego Hirtshals. W pewnym momencie prom zatrzymuje się w miejscu, w którym nie powinien tego robić, a dodatkowo kontakt z lądem jest utrudniony. Na pokładzie statku znajduje się duńska policjantka Katrine Ellegaard. Katrine szybko domyśla się, że coś jest nie tak i na własną rękę zaczyna szukać przyczyny zatrzymania promu. W tym samym czasie na lądzie dochodzi do makabrycznego odkrycia. W sprawę zostaje również włączony były więzień, a zarazem życiowy partner Katrine Hallbjørn Olsen. Dlaczego prom Morgenrode przerwał swój rejs? Co odkryje Katrine? Jak potoczą się losy naszych bohaterów? Z jaką zagadką tym razem będą musieli zmierzyć się Katrine i  Hallbjørn? Tego dowiecie się sięgając po trzecią część cyklu Vestmanna.

Nikomu nie musze przypominać o tym, że Remigiusz Mróz jest moim ulubionym autorem już od jakiegoś czasu. Autor przyzwyczaił swoich czytelników do zagadek wymagających rozwiązania i zaskakujących zakończeń. „Prom”, jak zaznaczyłam na początku to zdecydowanie połączenie sensacji, thrillera i kryminału w jednym.

Akcja prowadzona jest dwutorowo. Z jednej strony mamy Katrine na pokładzie promu, która próbuje ustalić co się dzieje i opanować całą sytuację. Natomiast z drugiej strony mamy  Hallbjørna, który pomaga farerskie policji w połączeniu faktów, dotyczących makabrycznego odkrycia, a później decyduje się zrobić wszystko, aby uratować Katrine. Warto zaznaczyć, iż autor zadbał o to, aby czytelnik podczas lektury nie nudził się i mógł sam rozwiązywać zagadkę, która została przedstawiona na kartach książki. Kolejnym ciekawym zabiegiem zastosowanym w powieści jest naprzemienne opisywanie akcji i śledztwa z krajobrazami Wysp Owczych. Autor opisuje niektóre sceny w sposób drastyczny, jednak dzięki temu czytelnik może poruszyć wodze swojej fantazji i jeszcze bardziej „wgryźć” się w klimat całej historii. „Prom” jest już ostatnią częścią całego cyklu i zakończenie bardzo mi się podoba. Czytelnik nigdy nie wie jak zakończy się historia, chociaż pewnych wątków można się domyślać.


Podsumowując, jeśli lubicie thriller, akcję, kryminał, a nawet sensację to zdecydowanie ta książka jest dla Was. Warto wcześniej zapoznać się z poprzednimi częściami cyklu, czyli z „Enklawą” oraz „Połowem”. Seria na pewno przypadnie Wam do gustu, a może po przeczytaniu tych książek sięgniecie po inne powieści tego autora, jeśli wcześniej nie mieliście z nim do czynienia. Książkę czyta się szybko ze względu na bieg akcji. Jest to idealna pozycja na letni wieczór. 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo dolnośląskie

2 komentarze:

  1. Lubię tę serię. Nawet przypadła mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie książki z tej serii są naprawdę fantastyczne, zresztą jak wszystko autorstwa Pana Mroza :)

    OdpowiedzUsuń